İBB'den kira öder gibi ev sahibi olanlar gözyaşlarını tutamadı

KİPTAŞ’ın Başkan Topbaş’ın talimatıyla başlattığı 10 bin konutluk sosyal konut projesinin ilk etabı olan 1544 daire için kura çekilişi yapıldı.

İBB'den kira öder gibi ev sahibi olanlar gözyaşlarını tutamadı
İBB'den kira öder gibi ev sahibi olanlar gözyaşlarını tutamadı

KİPTAŞ’ın Başkan Topbaş’ın talimatıyla başlattığı 10 bin konutluk sosyal konut projesinin ilk etabı olan 1544 daire için kura çekilişi yapıldı. İstanbul’da çok ciddi sosyal konut ihtiyacı olduğunu belirterek, daha çok sosyal konut üreteceklerini müjdeledi. Kurada ev sahibi olan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

KİPTAŞ KURA SONUÇLARI İÇİN TIKLA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlattığı 10 bin konutluk sosyal konut projesinin ilk etabı olan Hadımköy 3. Etap Konutları’nın kura çekilişi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, katılımın çok yüksek olduğu salona girişinde alkışlarla karşılandı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, dar gelirli konut edinme umudu adına solonu dolduran vatandaşların duyduğu heyecanı yakından hissettiğini belerterek, 2005 yılında ilkini gerçekleştirdikleri sosyal konut projelerinin kura çekim töreninde vatandaşların döktüğü sevinç gözyaşlarını asla unutmadığını söyledi.

Amaç İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek…

15 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük İstanbul’da çok ciddi soysal konut ihtiyacı olduğunu görerek 10 bin konutluk yeni bir projeyi başlattıklarını ifade eden Kadir Topbaş, “Sayın Başbakanımızın kurduğu KİPTAŞ şirketimizle bu konuda çare olmak için çalışmaktayız. Gönlümüz istiyor ki, insanlarımız kira öder gibi şartlarla konut edinme imkanı bulsun. Çünkü yaşam alanları bizim sağlıklı hizmet verebilmemiz için de çok önemlidir. Altyapısı, doğalgazı ve ulaşım imkanları doğru kurgulanan bir şehir medenidir ve yaşayan insanlar da mutludur. Verdiğiniz yetkiyle İstanbul’un her sorunun çözmek için çalışmalar yürütüyoruz, yatırımlar yapıyoruz. Sağlıklı bir yaşam imkanı sunan, sürdürülebilir gelişme gösteren bir şehir ortaya çıkarmak için gece gündüz çalıştık. Altyapıdan ulaşıma, çevreden, sağlığa kadar her alanda nelerin değiştiğine yaşayarak şahit oluyorsunuz. Çocuklarımızın başka şehirlere ve ülkelere özenmemesi adına bundan sonra projelerimizi bir bir ortaya koyacağız” diye konuştu.

Hükümetimiz çıkardığı kentsel dönüşüm Kanunu ile kimseyi mağdur etmeyen, halkın katılımıyla yerinden dönüşümü öngördüğünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak da İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarını aktaran Başkan Topbaş, dar gelirli insanlara hizmet vermek adına kurulan KİPTAŞ’ın bugüne kadar 60 bine yakın konut yaptığını, kaynak edinmek için rezidans tarzı konutlar da inşa eden şirketin asli görevinin konut hayali dahi kuramayacak insanların ev ihtiyacını karşılamak olduğunu kaydetti.

Konutların devamı gelecek

10 bin konutluk soysal konutun ilk etabı olan 1544 dairelik Hadımköy 3. Etap Konutları’na 80 bine yakın insanın müracaat etmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunu sayın başbakanımıza ilettim. Bundan sonra dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyacın gidermek için daha fazla çalışma kararı aldık. 80 bine yakın müracaatın olduğunu görünce gerçekten çok duygulandım. Bu bize karşı olan güveni gösteriyor. Başka firmalarda satışlar olmazken bizde sayının çok üstünde müracaat olması güvenin işareti. Genel müdürüme talimat verdim. 10 binlik konutun arkasından yeni 10 binlik konutlar üretmek için. Bizim görevimiz İstanbulluların ihtiyaçlarını gidermek. Değişik yerlerde bu tarzlar alanlar üzerinde çalışmalarımız sürecek. Özel sektörün yüzde 50 satış yapabildiği günümüzde KİPTAŞ’ın projesine 80 bin müracaat oluyorsa inşaat firmalarımızın bu alana yönlenmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Bu da inşaat sektöründe yeni bir dönemin başlaması anlamına gelmektedir. Çok lüks konutlar yapmak yerine orta ölçekte vatandaşlarımızın daha rahat sahip olabileceği evler yapmak zorundayız.”

Müracaatlarda dar gelirlilik esas…

Hadımköy’deki KİPTAŞ’ın yapacağı konutlara yakın yere metro yapılacağını da müjdeleyen Topbaş, “Bu konutlara müracaatta dar gelirlilik esas. Özellikle ifade etmek istiyorum ki kimseye bir ayrıcalık yok. Ne şahsımın, ne yönetiminin çevresinden kimseye özel muamele olamaz. Adaletsizliğe asla müsamaha etmeyiz. Hak kutsaldır ve esastır. Bu hassasiyeti özellikle gösterdiğimi ve takipçisi olduğumu söylemek istiyorum. Bu kentte yaşayan hiçbir insanımızın gözyaşına rıza gösteremeyiz. Biz mutluluk için gelecek için varız. Sizin için buradayız. Kardeşiniz, ağabeyiniz olarak buradayım. Sizin emanetçiniz olarak buradayım. Emanetin ne olduğunu biliyoruz. Bu anlamda nasıl bir sorumluluk olduğunu biliyoruz. Bu güveneninizi asla sarmamak üzere sizlere hizmet vermeye devam edeceğim. Arzum görevim bittiği zaman hayırla yad edilen bir insan olmak” şeklinde konuştu.

Metroyla buluşacak Hadımköy modern yaşam merkezi olacak

Hadımköy konutlarının sosyal donatı alanları, okulu, camisi ve yeşil alanlarıyla modern bir yerleşim olacağının altını çizen Topbaş, ufak bir çarşısı da olacak projenin sadece barınma ihtiyacını karşılamayacağını söyledi. KİPTAŞ’ın bu konutları kar gayesiyle değil sadece hizmet gayesiyle ürettiğine dikkat çeken Topbaş, şunları kaydetti;

“Bizim paraya ihtiyacımız yok. Kasamızda paramız var elhamdülillah. Gönlümden geçen şu esasında ah öyle bir imkanımız olsa. İçine taşındıktan sonra ödense keşke, Ama kaynak buna el vermiyor. Rabbimden istediğim bu inşallah gelecekte gerçekleşebilir. İnşallah her birinizi konut sahibi yapmayı Rabbim bana nasip etsin. Çıkanlar mutlu olacak ama çıkmayanlar yese kapılmasın. Kriterler değerlendirilecek. 50 adet yedek üyeler de olacak. Yedek üyeler biterse tekrar kura çekilecek. Şimdiden konut sahibi olacak vatandaşlarımıza hayırlı olsun. 18 ay içinde tamamlanacak konutların tesliminde gecikme olduğu takdirde vatandaşlara KİPTAŞ ödeme yapacak. Haksızlık, adaletsizlik asla olmayacak.”

Başkan Kadir Topbaş’ın konuşmasının adından Beşiktaş 23. Noteri Nihat Beyan’ın kontrolünde 1544 sosyal konutun kura çekilişine geçildi. Kadir Topbaş, salonu dolduran vatandaşlardan bilgisayardan anlayan birkaç temsilciyi de sahneye çıkartarak kura çekilişini başlattı. Katılım çok yüksek olduğu için kuraları bilgisayara bağlı bir butona basarak gerçekleştiren Başkan Topbaş, ilk kurayı kendisi çekti. Topbaş, daha sonraki kuraları çocuklara ve vatandaşlara çektirdi. Kurada ev sahibi olan vatandaşlar gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.


KİPTAŞ Genel Müdürlük Müşteri Bilgilendirme
Telefon       : +90 212 510 98 98

KİPTAŞ Genel Müdürlük Merkez Ofisi
     
Adres    :  Seyitnizam mah. Gümüşsuyu Davutpaşa cad. no:17/1 34015 Zeytinburnu/İstanbul
Telefon    : +90 212 414 98 98
Faks    : +90 212 510 58 88
E-posta    : [email protected]
www.kiptas.com.tr/tr

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2014, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER