Denizin dibinde antibiyotik arayışı

Galler'den bir grup bilim insanı okyanusun derinliklerinde gelişen doğal bir yeni antibiyotik bulma umuduyla 8 milyon sterlinlik bir proje başlatıyor.

Denizin dibinde antibiyotik arayışı
Denizin dibinde antibiyotik arayışı

Galler'den bir grup bilim insanı okyanusun derinliklerinde gelişen doğal bir yeni antibiyotik bulma umuduyla 8 milyon sterlinlik bir proje başlatıyor.

Aberdeen Üniversitesi'nden Profesör Marcel Jaspars, uzmanların enfeksiyonlara karşı yeni nesil ilaçlar bulmayı umduklarını söyledi.

İngiltere'nin en üst düzey sağlık yetkilisi geliştirilmekte olan çok az yeni antibiyotik olduğuna dikkat çekerek, bir sağlık krizinin eşiğinde olunabileceği uyarısında bulunmuştu.

Antibiyotiklerin yanlış ve aşırı kullanımı bakterilerin bu ilaçlara zaman içinde direnç geliştirmesine yol açıyor ve uzmanlar bu yüzden çok uzak olmayan bir gelecekte tıbbın elinde etkili antibiyotik kalmayacağından endişe ediyorlar.

Profesör Jaspars, önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde antibiyotiklerin keşfinden öncekine benzer bir döneme girilebileceğini, en basit ameliyatların bile enfeksiyon riski yüzünden ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.

Jaspars 2003 yılından bu yana tamamen yeni bir antibiyotik bulunmadığını da hatırlatıyor ama bunun kısmen, antibiyotikler fazla karşı olmadığı için ilaç şirketlerinin istekli olmamasından kaynaklandığını kaydediyor.
Sonbaharda başlıyor

Şimdiye kadar okyanusun dibindeki, kimi 11 kilometre derinliğinde bulunan çukurlar, karanlık yataklardan çok az örnek toplandı.

Ama uzmanlar bu "aşırı" ortamlarda bilinmeyen antibiyotikler bulunması ihtimalinin çok yüksek olduğuna inanıyor.

Canlı türlerinin çoğu için çok hasmane olan bu tür deniz dibi çukurları, fiilen tecrit edilmiş olduklarından tamamen farklı yaşam biçimlerinin gelişebileceği ortamlar.

Aberdeen Üniversitesi'nden uzmanların öncülüğünde çalışacak uluslararası bilim insanları, balıkçı teknelerinden kablolarla örnekleme aletlerini sarkıtmak yoluyla okyanusun derinliklerinden örnek toplayacaklar.

Daha sonra topladıkları örneklerden yeni antibiyotik yapımında kullanılabilecek bakteri ve mantar türleri üretmeye çalışacaklar.

Çalışma sonbaharda Büyük Okyanus'un doğusunda Şili ve Peru'nun 161 kilometre açığındaki Atacama çukurunda başlayacak.

Avrupa Birliği fonları ile yapılacak çalışmada daha sonra Yeni Zelanda açıklarındaki çukurlarla, Norveç açıkları ile Antarktika sularından da örnekler toplanacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2013, 23:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER