Kentsel Dönüşümde Nelere dikkat Etmeliyiz

Kentsel Dönüşümde Nelere dikkat Etmeliyiz

İstanbulda hızla devam eden kentsel dönüşümde firma seçiminde nelere dikkat etmeliyiz.
Evet bu günkü yazım kentsel dönüşümle ilgili olsun dedim. Çünkü ortada okadar çok mütahit türediki anlatamam simitçi kahveci gazozcu, Tekstilci medikalci kuyumcu sanayici kabzımal yani kısacası  bir milyonu cebine koyan 10 veya 15 dairelik daire yapmaya soyundu. Hal böyle olunca önüne gelen de  emlakcı oldu. Komisyon peşine düştü iş yapan yokmu var tabiî ki emlakcılığı profosyenelce dürüstce yapan para kazanıyor, işi bilmeyenler ise hüsrana uğruyor.
Evet sevgili arkadaşlar yaklaşık 3 yıldır bende bu kensel dönüşüm işi ile uğraşıyorum büyük bir firmada  görev yapmaktayım yani bayağı yol kat ettim neyin ne olduğunu az çok örgenmiş oldum . Daire kaça mal olur kaça mal edilip arsa sahibi ne alır mütahit ne alır gibisinden az da olsa bilgi sahibi oldum ve dedim artık kentsel dönüşümle ilgili bildiklerimi kaleme dökeyim bu işlerin mütahit açısından entirikalarını yazayım. Yazayım da dişinden tırnağından ayırarak yillar önce aldığı arsayı mütahitlere kaptırmasınlar en azından haklarını  alsınlar.  

Birlik ve beraberlik olsunlar tek yumruk olursalar 3 daire yerine 5 daire alsınlar, ama maalesef olmuyor işin işine rant para girince  kardeş kardeşi bile tanımıyor ve buradan karlı çıkan mütahit oluyor .

Daha önceden mütahitler isimlerini bile bilmediği mahallelerde artık cirit atıyor çünkü imar verildi biranda mahallerinin ortasından Metro, Tranvay, Metrobüs, Marmaray gibi yollar geçti, yeni yapılan yollar falan derken o hep itilen halk bir anda kıymete bindi. İşin içine para girince, örnek vereyim Maltepe Gülsuyu , Ataşehir Yenisahra gibi yerler buralar şimdi altından daha değerli oldu. Çünkü imarı güzel 3 emsalden 6 emsale kadar imar var.  yani 5 dönüm yere 40 katlı bile bina yapabiliyorsun.  bu gecekondu varoş diye hitap edilen  mahallelere burnundan kıl aldırmayan mütait ve zenginler  bürolar  kuruyorlar o mahallede sözleri geçen muhtar ve esnafı kendi saflarına alıyorlar tabi onlarada büyük paralar vaat ediliyor. Hatta  camiye gitmeyen camiye cem evine gitmeyen veya kiliseye gitmeyen mütahit ve onun yardakcıları biranda Müslüman bir anda alevi dostu olup cem evlerini bile ziyarette bulunuyorlar. hatta nabza göre şerbet misali Alevilerin çok olduğu semtlerde cem evi yapma sözü, Namaz kılan kesimlerde ise cami sözü veriyorlar . Aman sevgili okurlarım yerinizin kıymetini bilin ona göre imzanızı atın. Geçmişi olmayan firmalara, bizim tabirimizle çantacılara dede yadigarı, baba yagigarı arsa veya dairenizi kaptırmayın.
 
Evet okurlarım Bu yazım biraz hafif geçti bir sonraki yazım da uyanık bazı mütahitlerin nasıl cahil vatandaşı kandırmaya çalıştıklarını sizin arsalarınız üzerinden bir yatırıp on kazandıklarını yazacağım kimse alınmasın bu mütahitler tv ve gazetelere milyonlar akıtıp sizin güvenini kazanmaya çalışıyor sonra bakın ne paralar kazanıyorlar
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz
Aziz - 8 yıl Önce

Bir dahaki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum

SORTİ MEMET
SORTİ MEMET - 8 yıl Önce

AGZINIZA SAGLIK TURAN BEY BİZİ AYDINLATACAK BİR MERCİH YOK SULTANBEYLİN DE DE ORANN YÜZDE ELLİ ATASEHİRDE DE BÜYÜK FİRMALAR VATANDAŞA 3 VEYA 5 LİRA VERİP KANDIRIYOR