İETT KIŞA HAZIR

İETT’ye bağlı toplam 6 bin 154 aracın tümüne yönetmeliğe uygun kış lastikleri takıldı.

İETT KIŞA HAZIR
 İETT KIŞA HAZIR
İETT’ye bağlı toplam 6 bin 154 aracın tümüne yönetmeliğe uygun kış lastikleri takıldı.

Fıskiyeler kontrol edilip silecek sularına antifrizler eklendi. Araçlardaki kalorifer sistemleri elden geçirildi. Açınır kapanır sistemlerdeki fitiller ve keçeler tek tek kontrol edildi… İETT araçları artık kışa hazır.


Aralık ayıyla birlikte kış mevsimine geçilmesiyle, ticari araçlarda kar lastiği zorunluluğu başladı. İETT, Otobüs A.Ş. ve Özel Halk Otobüsü işletmelerine bağlı toplam 6 bin 154 aracın kışa hazırlık işlemleri tamamlandı. Olası kar yağışına karşı alınacak önlemler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AKOM ile koordinasyon halinde yürütülüyor. Gelişen anlık sorunlara müdahale için AKOM nöbetleri 7 gün 24 saat yetkili personel ile devam ediyor.


Geçmiş yıllarda hangi ilçeler ve mahallelerde sıkıntı yaşandığı değerlendirilerek, kar yağışından etkilenebilecek hat, güzergah, cadde ve sokaklar belirlendi. Tuzlama önceliği belirlenen bu noktalar için peronlara tuz torbalarının sevkine başlandı.


KAR GÖZLEMCİLERİ GÖREVİ BAŞINDA OLACAK

Meteorolojik kar uyarısı söz konusu olduğunda, özel görevlendirilen kar gözlemcilerinin gece saat 03.00’te mesaiye başlaması yönünde planlama yapıldı. Bu gözlemciler, otobüsler sefere çıkmadan önce acil tuzlanması gereken yerleri tespit edip olası sefer aksama durumunu engellemek için AKOM ile iletişim halinde çalışacaklar.


Bol iniş ve çıkışları bulunan Metrobüs hattının kar yağışından olumsuz etkilenmemesi için de önlemler alındı. Bu kapsamda 3 adet acil müdahale aracına kar küreme aparatı takılacak. Metrobüs güzergahında 21 kar küreme ve 3 solüsyon aracıyla yapılacak çalışmalar, İBB Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İETT tarafından yürütülecek. 44 duraklı Metrobüs hattı boyunca 7 noktada tuz takviye istasyonları oluşturuldu. Yolcuların üst ve alt geçitlerde buzdan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla Metrobüs istasyonlarına da, gerektiğinde kullanılmak üzere tuz torbaları sevk edildi.


Ayrıca Filo Yönetim Merkezi tarafından, yoğun kış şartlarında ana arterlerde artması muhtemel yolculuk taleplerinin karşılanması için ek seferler planlandı.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109