TAKSİCİYE ÖZEL EHLİYET GELİYOR

TAKSİCİYE ÖZEL EHLİYET GELİYOR

TAKSİCİYE ÖZEL EHLİYET GELİYOR
Taksilere yeni düzen geliyor. Altı ay içinde 'Taksi Çağrı Merkezi' devreye giriyor. İki yıl içinde ise her ehliyet sahibinin taksicilik yaptığı dönem sona eriyor

2008'den bu yana gündemde olan taksilerin tek çatı alında toplanmasını sağlayacak 'Ticari Taksi Yönetim Merkezi İşletilmesi' sisteminin teknik şartnamesi tamamlandı. İhale aşamasına gelen sistem, araçların 24 saat merkezden takibini sağlayacak. Sistem, özellikle taksicilerin yüz yüze olduğu güvenlik sorunlarını büyük ölçüde gidermeyi hedefliyor.

Bu kapsamda, tehlike anında sürücünün vereceği uyarı ile birlikte aracın yeri anında tespit edilebilecek. Araçlara ücretsiz takılacak GPS ve navigasyon sayesinde tespit edilen aracın yeri, en yakın polis merkezine bildirilecek. Sistemin işletme giderleri ise reklam ve promosyonlardan karşılanacak. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacak ve sistem belediyenin onay tarihinden itibaren altı ay içerisinde kurulmuş olacak.

Projenin İstanbul'da başarılı olması halinde diğer büyükşehirlere de uygulanması hedefleniyor. Şartnamede, ihaleye katılacak şirketlerin, asgari şartlardaki donanımlarla hizmet verdiği 500 araçlık hizmet sözleşmesine sahip olması isteniyor. Taksi şoförlerinin mesleki yeterliliklerini sağlamak için özel bir sınava tabi tutulmaları da gündemde. Buna göre ehliyeti olan herkesin taksicilik yapabildiği dönem sona eriyor.

Taksi şoförlerine, özel yeterlilik gerektiren özel ehliyet verilmesi planlanıyor. Sürücüler özel ehliyet alabilmek için sürücülük yeterliliğinin yanında kentin önemli merkezleri ile tarihi ve turistik mekânların yol bilgisi gibi konularda sınava tabi tutulacak. Bu dönüşüm ise yaklaşık iki yıllık zamana yayılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER