Kariye Camii,  75 yıl sonra ibadete açıldı

Kariye Camii, 75 yıl sonra ibadete açıldı: Cami olarak açılmasını tepkiyle karşıladılar.

Kariye Camii,  75 yıl sonra ibadete açıldı

Kariye Camii,  75 yıl sonra ibadete açıldı


Kariye Camii, 75 yıl sonra ibadete açıldı: Cami olarak açılmasını tepkiyle karşıladılar.


75 yıl sonra ibadete açılan İstanbul'daki Kariye Camii, Yunanistan'ı rahatsız etti.


İstanbul'daki Kariye Camii'nin ibadete açılması Atina'yı rahatsız etti. Yunanistan'dan gelen açıklamada, "Kariye Manastırı'nı Müslüman camisi olarak açmak provokasyondur" denildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki camiye yerli ve yabancı ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Kariye'nin ibadete açılması, Yunanistan'ı rahatsız etti. Atina'dan yapılan açıklamada, atılan adımın "provokasyon" olduğu öne sürüldü.

CAMİ OLARAK AÇILMASINI TEPKİYLE KARŞILADILAR

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında şöyle denildi:
Türk yetkililerin Kariye Manastırı'nı Müslüman camisi olarak faaliyete geçirme kararı, uluslararası toplum açısından provokasyondur.

YUNANİSTAN'IN KARİYE AÇIKLAMASI

Bakanlık, Kariye Camii'nin, "insanlığa ait UNESCO Dünya Mirası Alanı olma özelliğini bozduğunu ve etkilediğini" savundu. Atina yönetimi, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

Anıtların evrensel karakterinin sürdürülmesi ve dini ve kültürel mirasın korunmasına yönelik uluslararası standartlara uygunluğu, tüm devletler için bağlayıcı olan açık bir uluslararası yükümlülüktür.


YENİDEN CAMİYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

İnşasının ardından uzun yıllar kilise olarak kullanılan yapı, 2. Bayezid döneminde Sadrazam Hadım Ali Paşa (Atik Ali Paşa) tarafından camiye çevrildi.

1948 yılında da dönemin Müzeler İdaresi'ne bağlanarak müze haline getirilen Kariye, 1 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden cami oldu.

Bu kararın ardından restorasyonuna başlanan camideki çalışmalar 4 yıl sonra tamamlandı.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER