İstanbul'da ekmeğe zam geldi

İstanbul’da 200 gram ekmeğin en düşük fiyatı, İstanbul Ticaret Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı kararıyla 10 TL’ye çıkarıldı.

İstanbul'da ekmeğe zam geldi

 İstanbul'da ekmeğe zam geldi

İstanbul’da 200 gram ekmeğin en düşük fiyatı, İstanbul Ticaret Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı kararıyla 10 TL’ye çıkarıldı.
İstanbul'da ekmeğe yüzde 30'un üzerinde zam! İşte yeni fiyat.
İstanbul’da 200 gram ekmeğin en düşük fiyatı, İstanbul Ticaret Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı kararıyla 10 TL’ye çıkarıldı. 200 gramlık ekmeğe böylelikle yüzde 31,25 zam gelmiş oldu.
Megakent İstanbul'da İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyesi fırınların yeni ekmek fiyatı tarifesini güncellemek için Mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. 

Karar sonrası yapılan açıklamada, "Ekmek üreten işletmelerin artan maliyetler karşısında ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta olması sebebiyle İstanbul için 1 kilogram ekmeğin azami fiyatının 50 TL, 200 gram ekmeğin azami fiyatının 10 TL olarak belirlenmesi kabul olunmuştur" denildi. 
MALİYETİNE DİKKAT ÇEKLİLDİ 
Ekonomim'de Merve Yiğitcan'ın haberine göre, oylamaya götürülen kararda "Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesi çerçevesinde, ekmeğin girdi maliyeti arasında yer alan un, maya gibi hammaddelerin yanı sıra işçilik ve enerji maliyetlerinde yaşanan artışlar sonucunda ekmek üreten işletmelerin artan maliyetler karşısında ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta olması sebebiyle İstanbul için 1 kilogram ekmeğin en düşük fiyatının 50 TL, 200 gram ekmeğin azami fiyatının 10 TL olarak belirlenmesi hususunun Oda Meclisi’ne arzı yönetim kurulumumuzun 09.05.2024 tarih, 81 sayılı toplantısında kabul olunmuştur" denildi. 
Son yapılan toplantı Aralık 2023’te gerçekleşmiş ve ekmek fiyatı 210 gram için en düşük 8 TL olarak belirlenmişti. 
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER