QNB ilk ÇeyrekFinansal Sonuçları

Ortadoğu ve Afrika bölgesinin önde gelen bankaları arasında yer alan QNB Grubu2016 ilk çeyrek sonuçlarını duyurdu.

QNB ilk ÇeyrekFinansal Sonuçları
 QNB ilk ÇeyrekFinansal Sonuçları
Ortadoğu ve Afrika bölgesinin önde gelen bankaları arasında yer alan QNB Grubu2016 ilk çeyrek sonuçlarını duyurdu
2016’nın ilk 3 ayında kaydedilen net kar 787 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yıla kıyasla yüzde 7,1’lik bir artışa denk geliyor. Grubun temkinli maliyet kontrolü politikası ve güçlü gelir üretme kapasitesi bölgenin finansal kuruluşları arasında en iyi oranlardan biri olarak değerlendirilen yüzde 22,7’lik verim oranını (maliyet-gelir oranını) korumasını sağladı.
Toplam varlıklar ise.  Mart 2015’ten bu yana yüzde 9.7 oranında artarak grup tarafından bugüne kadar elde edilmiş en yüksek tutar olan 500 milyar Katar Riyaline (151.1  milyar ABD Doları) ulaştı. Bu hacim,402 milyar Katar Riyaline (110.4 milyar ABD Doları)ulaşan kredi ve avanslarda kaydedilen yüzde 16,4’lük büyümenin bir sonucu…
Grup varlıkları ve pasifleri Mısır Poundunun keskin devalüasyonundan olumsuz etkilendi. Toplam varlıklarda 7 milyar Katar Riyali (1,8 milyar ABD Doları) ve müşteri mevduatlarında da 5 milyar Katar Riyali (1,4 Milyar ABD Doları) düşüş yaşandı.  
Grup brüt takipteki alacakların brüt alacaklara olan oranını yüzde 1,4 seviyesinde tuttu. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’ndeki bankalar arasındaki en düşük düzey konumunda olan bu oran, grubun kredi defterinin yüksek kalitesini ve etkin kredi risk yönetimini yansıtıyor. Grubun ön tedarik hazırlığına ilişkin muhafazakar tutumu da devam ederek kapsama oranı 31 Mart 2016’ta yüzde 120’ye ulaştı. 
QNB Grubu müşteri finansmanını yüzde 10,1 artırarak 403 milyar Katar Riyaline (110,7 Milyar ABD Doları) çıkardı. Bu sonuç Grubun kredi- mevduat oranının  yüzde 99,7 ye yükselmesini sağladı. 
Toplam Sermaye Mart 2015’e kıyasla yüzde 11,1 oranında artarak 31 Mart 2016 tarihi itibariyle 60milyar Katar Riyaline (16,6 milyar Dolar) ulaştı. Mart 2015’te 3,2 milyar Katar Riyali olarak hesaplanan hisse başına düşen kazanç da, Mart 2015’e kıyasla 3.4 milyar Katar Riyali’ne (0.9 milyar Dolar ) ulaştı.
Katar Merkez Bankası ve Basel III kuralları uyarınca hesaplanan Sermaye Yeterlilik Oranı (SYO) 31 Mart 2016 tarihi itibariyle yüzde 15,8 oranında gerçekleşti. Bu oran Katar Merkez Bankası ve Basel Komitesinin öngördüğü minimum düzenleyici koşullardan daha yüksek. Grup gelecekteki stratejik planları desteklemek üzere güçlü işletme sermayesini korumayı hedefliyor. 
QNB Group bölgedeki en güçlü derecelendirilmiş finansal kuruluşlardan biri olma konumunu istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Bu konum QNB Group’un güçlü finansal pozisyonu, varlıklarının Yüksek kalitesi ve finans sektöründeki lider pozisyonunun bir sonucudur.
QNB süregelen güçlü performansı ve genişleyen uluslararası ağı sayesinde Orta doğu ve Afrika bölgesindeki en değerli banka markası konumunda. Bu durum QNB’nin hem Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin lider finansal kurumu olmasını hem de QNB markasının DNA’sında yer alan değerlerinin bir kanıtı.
QNB Group, yan kuruluşları ve bağlı şirketleri aracılığıyla, 27 ülke ve 3 kıtada geniş bir ürün ve hizmet yelpazesiyle faaliyet gösteriyor. 640’ı aşkın lokasyonda 15.300 kişiyi istihdam eden grubun ATM ağı ise 1.400 makineden oluşuyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER