Mobilyacıya yılın ilk KDV müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyadaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı.

Mobilyacıya yılın ilk KDV müjdesi
 Mobilyacıya yılın ilk KDV müjdesi 


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyadaki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı.

KDV indirimi mobilya sektöründe yüzde 8’e düştü
 

Mosder Başkanı Mustafa Balcı: “Mobilya sektörü adına yıla oldukça sevindirici bir başlangıç oldu!”

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilya sanayimiz adına yılın ilk müjdesini almış bulunuyoruz. Sektörümüz adına geçtiğimiz yılın da en önemli gündem konusu olan KDV indirimi ile ilgili olarak, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, bugün yaptığı açıklama ile yeniden yüreğimize su serpti. Yüzde 8’e inen KDV rakamları ile 2020 yılına güzel bir giriş yapmış olduk.

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı: “KDV İndiriminin kalıcı olmasını daha önce de birçok kez gündeme getirmiştik. Hatta konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yardımcısı Sayın Fuat Oktay aracılığı ile mektup iletmiş ve sektörümüzün en önemli gündemi olan KDV indiriminin kalıcı olması yönünde taleplerimizi dile getirmiştik. 2019 yılı içerisinde belli periyotlarda uzatılan KDV indiriminin 2020 yılında artık yüzde 8 bandında sabitlenmesini istiyoruz.”  

“Türk mobilyası yükselişte”

Başkan Mustafa Balcı, “Türk mobilya sanayi olarak 179 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin son yıllarda en yükselişe geçen sektörlerinin başında bulunan mobilya sektörü, 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 9 bandında ihracatta yükselişe geçti. Katma değeri yüksek olan mobilyada, 2020 yılı hedeflerimizi de bu doğrultuda daha yüksek tutuyoruz ve yüzde 25 oranında ihracat rakamlarına ulaşmayı planlıyoruz. 2023 yılı vizyonu kapsamında ise ülkemizin sektörümüzün adında milli ihracat hedefi 10 milyar dolar düzeyinde olacaktır. Mobilya sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörüdür ve birçok yan sanayiyi de desteklemektedir. Aynı zamanda Türkiye’de istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biridir. KDV indirimi ile sektör, istihdama daha çok yatırım yapacaktır. KDV indirimi tüm sektör paydaşlarımız ve son kullanıcı olan vatandaşlarımız için hayırlı olsun.”


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER