Mark Lewis: 'Avrupa'daki petrol krizi Türkiye'ye yarayacak'

London FACTS Global Energy Group yöneticisi Mark Lewis, Avrupa'daki petrol tesislerinin kapanmasıyla bu sektördeki yatırımların Türkiye'ye yöneleceğini söyledi. Avrupa'daki petrol krizi Türkiye'ye yarayacak

Mark Lewis: 'Avrupa'daki petrol krizi Türkiye'ye yarayacak'

London FACTS Global Energy Group yöneticisi Mark Lewis, Avrupa'daki petrol tesislerinin kapanmasıyla bu sektördeki yatırımların Türkiye'ye yöneleceğini söyledi.
Avrupa'daki petrol krizi Türkiye'ye yarayacak
Gökhan Kurtaran İmzalı  HÜRRİYET Gazetesindeki haber; 
Avrupa'da devam etmekte olan ekonomik kriz, borç yükü altındaki Avrupa ülkelerinde, petrol ürünlerinde ciddi bir düşüş yarattı. Avrupa'daki tesislerin kapanmasıyla, Türkiye, rafineri ve depolama tesisi yatırımlarını kendisine çekecek gibi görünüyor.

London FACTS Global Energy Group Yönetici Direktörü Lewis'e göre, "Avrupa'daki rafineriler, talep azlığı nedeniyle kapanacak".

Talepteki düşüş böyle devam ederse Türkiye dahil, tüm Doğu ülkelerinin petrol ürünü ihracatını batıdan doğuya kaydıracağını dile getiren Lewis, "Türkiye yakın bir zamanda, petrol ve gaz tedarikinde çok önemli bir rol oynayacak" dedi.

Türkiye, Azerbaycan ile 2015'te başlayacak 5 milyar dolarlık rafineri geliştirme projesi için anlaşırken, Kuveyt ve Suudi Arabistan da benzer gelişmeleri kamuoyuna duyurdu. Öte yandan, Shell ve ConocoPhillips gibi dünya petrol devleri bazı rafinerilerini kapatma kararı aldıklarını açıkladı. Fransa, Almanya, İsveç, İngiltere, İtalya ve Romanya'da da kimi rafinerilerin kapatılacağı bildirildi.

Lewis'e göre tüm bu gelişmeler Türkiye için iyi haber niteliğinde. "Türkiye'de yükselen ekonomiyi ve artan petrol talebini görebiliriz" diyen Lewis, yaygınlaşan depolama imkanlarının "ülkenin önemini yükselteceğini" belirtti.               Kaynak: Ataşehiweb.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109