Yeni kimlik kartlarıyla e-imza sayısı 3 katına çıkacak

Türkiye’de ilk defa kimlik doğrulama işlemi yeni kimlik kartlarıyla uzaktan yapılabilecek

Yeni kimlik kartlarıyla e-imza sayısı 3 katına çıkacak
 Yeni kimlik kartlarıyla e-imza sayısı 3 katına çıkacak
Türkiye’de ilk defa kimlik doğrulama işlemi yeni kimlik kartlarıyla uzaktan yapılabilecek

Türkiye’de nüfus cüzdanları yerine geçecek yeni kimlik kartlarının dağıtımının yaygınlaşması önünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN yeni kimlik kartlarıyla uzaktan da kimlik doğrulaması yapan ilk kurum oldu.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, e-imza başvurularında önemli zaman kazanımı sağlayacak uzaktan kimlik doğrulama hizmeti sayesinde e-imza kullanımının büyük bir ivme kazanacağını ifade ederek konuyla ilgili şunları söyledi:
“Ülkemizin e-dönüşüm sürecine verdiğimiz desteğin önemli bir aşaması olarak nitelendirdiğimiz bu yeni hizmetimizle vatandaşlar Türkiye’de ilk defa kanunen fiziksel olarak kimlik ibraz edilmesi gereken e-imza başvurusunu uzaktan yeni kimlik kartları ile yapabilecekler. Yeni kimlik kartlarının sağlayacağı kolaylıklar sayesinde gelecek 2 yıl içerisinde e-imza sertifika sayısının 3 katına çıkacağını öngörüyoruz.”

Mevcut sistemde vatandaşlar e-imza başvurusu yapmak için noter ya da ESHS gibi yetkili bir kuruma giderek gerekli kimlik doğrulama işlemini yaptırdıktan sonra e-imza sahibi olabiliyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklikle ise e-imza sağlayıcısı kurumlar, kişilerin kimliğini resmi belgelerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı vasıtasıyla uzaktan güvenilir bir biçimde tespit edebilecek. Buna yönelik kullanıma açtığımız yeni sistemde, kişi bilgisayarına bağlı kart okuyucusu vasıtasıyla E-GÜVEN’in web sitesi üzerinden kimlik kartı şifresini girerek kolayca doğrulama işlemini tamamlayabilecek.

Yakın gelecekte ise e-imza sertifikaları doğrudan kimlik kartları içerisine yüklenecek ve kimlik kartları e-imza yerine kullanabilecek. Böylece vatandaşlar dijital yollarla çok daha hızlı ve zahmetsiz e-imza sahibi olacak.

Yeni kimliklerle usulsüzlüklerin önüne geçilecek

Yeni kimlik kartlarıyla e-devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden erişilebileceğini belirten Orhun konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni kimliklerle vatandaşlar bankacılık, noter, okul, emniyet ve tapu işlemlerinin yanı sıra sağlık ve sigorta işlemlerinde de güvenli doğrulama işlemi yapabilecek. Her yere tek kart uygulamasını getiren yeni kimlikler, kamu hizmetleri sırasında elektronik iş süreçlerindeki bürokrasiyi azaltacak. Bu hizmetlerde denetim çok daha kolay yapılacak ve usulsüzlüklerin önüne geçilecek. Mali kayıpları ve kâğıt kullanımıyla çevreye verilen zararı büyük ölçüde azaltacak.”
Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamasının artışı kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. Bireyler tarafında kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-imzanın zaman, kaynak ve operasyon verimliliği ile ekonomiye de çok yönlü katkı sağlaması amaçlanıyor.

E-imza nedir?
E-imza elektronik dokümanları imzalamak için kullanılan ve ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan elektronik veriyi ifade eder. E-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.

E-GÜVEN hakkında:
E-GÜVEN, 2003 yılında Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulan Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısıdır. E-GÜVEN, bireylere ve kurumlara bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda pazar lideri olan çözümler sunar. E-GÜVEN, kurumlara özel projeler geliştirmenin yanı sıra gelişen teknolojiye uygun kullanıcı dostu ürün ve hizmetler üzerinde de çalışmaktadır.

ATAŞEHİR NUFUS MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109