Türkiye “www” yerine “ttt” kuruyor

Türkiye hükümeti, küresel ağ “www” yerine “ttt” gibi kendi sistemini kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye “www” yerine “ttt” kuruyor
Türkiyewwwyerinetttkuruyor

Türkiye hükümeti, küresel ağ “www” yerine “ttt” gibi kendi sistemini kurmaya hazırlanıyor.

Adı muhtemelen “ttt” olacak yeni sisteme geçiş için hazırlıklar başlatıldı. Böyle bir önlem alma kararı, ABD kaynaklı telefon dinlemeleri ve internet izlemeleri skandalı ve Twitter ve Youtobe gibi sosyal paylaşım siteleriyle yaşanan bazı sorunların ardından geldi.

ABD tarafından geliştirilen web, diğer ülkelerin gizli malzemelerine ve vatandaşlarının kişisel bilgilerine erişim izni veriyor. Başta Almanya ve Fransa olmak üzere Avrupa Birliği’nin birçok üyesi, uzun zamandır alternatif sistem üzerinde çalışıyor.

Türkiye ayrıca sosyal medya kullanım kurallarını düzenleyecek uluslararası bir konvansiyon oluşturulmasını talep ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medyanın uluslararası hukuk kurallarına kavuşmaması durumunda, Türkiye’nin kendi alan adresini oluşturabileceğini söyledi.

"TÜRKİYE KENDİ ALAN SİSTEMLERİNİ KURABİLİR"

“Sosyal medyanın denetimsizliğini gidermek için uluslararası bir ortak konvansiyon oluşturulması durumunda, sorunlar da çözülecektir. Sosyal medyanın kaynak adresi sadece ABD şirketleri. Dolasıyla, Almanya ve Fransa’nın başını çektiği AB ülkelerinin de bundan kaynaklı sorunları var. Bu ülkelerin ABD ile sıkı görüşmeleri var. BM ilkeleri gibi sosyal medyanın da tek bir uluslararası kural metni olması gerekir. Aksi durumda, ülkeler daha güvenli olmaları nedeniyle kendi alan adreslerini oluşturabilirler. Bu uzun süreden beri tartışılıyor. ‘www yerine ‘ttt gibi bir sistem kurulur. Türkiye ve diğer ülkeler kendi alan sistemlerini kurabilir. Bu ülkelerin internet sistemlerini birbirinden koparır. Ülkelerin birbirlerinin sistemlerine ulaşmaları zorlaşır. Bu tartışmalı bir konu.”

Edinilen bilgiye göre Türkiye, sosyal medya ile ilgili uluslararası bir konvansiyon oluşturulmasını istiyor. Bu konvansiyonda sosyal medyaya ilişkin kuralların yer alması gerekecek. Ülkelerin ve şirketlerin hangi kurallara uyacakları olacak. Bir nevi sosyal medyanın anayasası gibi olacak. Böylece facebook, twitter gibi firmalar ile yaşanan sorunlar ortadan kalkacak. Ülkeleri ve şirketleri bağlayıcı kurallara herkes uymak durumunda kalacak.


Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER