Pendik’in diş güzelleri belli oldu

İlköğretim öğrencileri arasında yapılan Diş Güzelliği Yarışması’nda Pendik’in en güzel dişine sahip çocukları belirlendi. Yarışmada dereceye giren ilk 32 öğrenciye Netbook hediye edildi.

Pendik’in diş güzelleri belli oldu

İlçe genelinde 84bin ilköğretim öğrencisine yapılan diş taramasında finale kalan 500 çocuk, Diş Güzelliği Yarışması’nda en güzel diş için yarıştı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen finalde ilk 32 kişiye Netbook, ikinci 32 kişiye MP4 çalar ve üçüncü32 kişiye ise flash disk verildi. Taramalarda dişlerin günlük temizliği, dişlerin doğal rengini koruması, diş etlerinin sağlıklı olması, dişlerin çürüksüz olması, diş eksikliği ve dişlerin dizilimi kriterler olarak dikkate alındı. Her başlık 10 puan üzerinden değerlendi. Salonun hınca hınç dolduğu ödül töreninin ardından sahne alan Yetenek Sizsiniz Yarışması’ndan tanınan Sefa Doğanay yaptığı taklitlerle herkesi coşturdu.

Sağlık alanında en büyük saha çalışmasını gerçekleştirdik

Sonuçların açıklanmasından önce kürsüye gelerek konuşma yapan Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, belediye olarak altyapı, sosyal, kültürel çalışmalarının yanı sıra toplum sağlığına da önem verdiklerini belirtti. Toplum sağlığı açısından ağız ve diş sağlığının sadece bu yıl değil uzun yıllar devam etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin;” Sağlık alanında en büyük saha çalışmasını gerçekleştirdik. Köylerdeki okullarımız dahil tüm ilköğretim okullarımızda diş taramasını gerçekleştirdik.”dedi. Tarama sonucunda istatistiklere değinen Şahin; sadece yüzde 5’inin dişlerinde çürük bulunmamasının düşündürücü olduğuna vurgu yaptı. Şahin konuşmasının sonunda Şifa Hastanesi, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve okul yönetime teşekkür etti.

Tüm öğrencilere kupa bardak, diş macunu ve diş fırçası

Yaklaşık 3 ay boyunca ilçedeki 84bin ilköğretim öğrencisine Pendik Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şifa Hastanesi’yle ortaklaşa düzenlenen diş taraması yapıldı. Okullarda oluşturulan muayenehanelerde uzman hekimler tarafından yapılan taramalarda tüm öğrencilere kupa bardak, diş macunu ve diş fırçası hediye edildi. Taramalar esnasında tespit edilen bilgilerle bir veri bankası oluşturulup; aynı zamanda 1000 çocuğa tedavi imkânı doğdu.
Çocukların üçte ikisi dişlerini fırçalamıyor

Taramanın ardından ortaya çıkan en çarpıcı sonuç öğrencilerin üçte ikisinin dişlerini hiç fırçalamadığı yönünde. Taramanın ortaya çıkardığı bir başka gerçek ise çocukların yüzde 8,5’inin süt dişi, yüzde 4,2 sinin ise asıl dişlerinde çürük bulunması. Öte yandan yapılan araştırmada çocukların en az yüzde 10’nun ise diş eti rahatsızlıkları ile karşı karşıya bulunduğu saptandı. Ağız ve diş sağlığı taramasında; kısmen sevindirici sayılabilecek sonuç ise çocukların yüzde 75’inin diş diziliminde herhangi bir sorunun bulunmaması oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER