Kıbrıslı Rumlar suçlarını itiraf ediyor

Kamu nezdinde geçtiğimiz yıllarda Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı kıyımların ve acıların sorumluluğu milliyetçi Kıbrıslı Rum çevreler üstleniyor.

Kıbrıslı Rumlar suçlarını itiraf ediyor
Kıbrıslı Rumlar suçlarını itiraf ediyor

Kıbrıs müzakerelerinin kritik bir evreye girdiği yeni süreçte Kıbrıs Rum toplumu geçmiş yıllarda adanın ikinci büyük topluluğunu teşkil eden Kıbrıslı Türklerin maruz kalmış olduğu acıları gündemlerine taşıyorlar.

Kamu nezdinde geçtiğimiz yıllarda Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı kıyımların ve acıların sorumluluğu milliyetçi Kıbrıslı Rum çevrelerce üstlenirken Kıbrıs'ın liberal medyası önemli bir noktanın altını çiziyor: "Kıbrıs'ın kendi acılarıyla yüzleşmesinin ve iki toplumun birbirinden özür dilemesinin vakti geldi."

Konuyu yakından takip eden Kıbrıslı Rum analist ve ekonomist Geroge Koumoullis bugüne dek acılarla yüzleşme noktasında Kıbrıs Rum liderliğinin sergilemiş olduğu adaletsizlik yüzünden Kıbrıslı Rum politikacıları yoğun eleştiriler yöneltiyor.

MİLLİYETÇİ RUM İTİRAF ETTİ

Kıbrıslı Rum ekonomist geçtiğimiz günlerde bir radyo programına katılan milliyetçi bir Kıbrıslı Rum'un 1974 yılında birçok Kıbrıslı Türk'ün canına kıymış olduğu gerçeğini gündeme taşımış olmasını ‘tarihi' bir olay olarak nitelendiriyor.

Koumoullis'e göre radyo programında suçunu itiraf eden Kıbrıslı Rum büyük ihtimalle 1974 yılında, Magusa'daki Maratha, Aloa ve Sandalaris köylerinde Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı acılara değinmekteydi. Bu köylerde 126 Kıbrıslı Türk'ün milliyetçi öğelerce katledildiğine dair bilgiler ve deliller söz konusu. Koumoullis bu noktanın altını özellikle çiziyor.

SUÇUN İTİRAFI KARŞISINDA SUSAN DEVLET

Koumoullis radyo programında vuku bulan suç itirafı karşısında, 1963'ten beri Kıbrıslı Rumların güdümünde olan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sessizliğine anlam veremediğini vurguluyor.

Koumoullis'e göre demokratik bir ülkede, insan canına kast eden bir suçun sorumluluğu üstlenildiğinde, güvenlik güçleri ve savcılık harekete geçer ve suçluyu gözaltına alır. Aynı şekilde, siyaset dünyası bu suçu kınar. Medyaysa bu konuyu gündeme taşır. Ancak Kıbrıs'ın güneyinde geçtiğimiz günlerde bunlardan hiçbirisi yaşanmadı.

RUMLAR ZANLILARI TANIYOR

Kıbrıs'ın gündemine bu önemli olayı taşıyan Koumoullis Kıbrıs Rum tarafının 1974'te Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı acıların sorumlularını aslında çok net bir şekilde tanıdığına işaret ediyor.
Koumoullis'e göre Kıbrıslı Türklerin öldürülmesi olaylarına karışan Kıbrıslı Rumların büyük çoğunluğu Persiterona, Ayios Sergios ve Monarga sakini. Kıbrıs Rum toplumu bu gerçeğin farkında.

KIBRIS ACILARIYLA YÜZLEŞMELİ

Kıbrıslı Rum uzmana göre adanın genelinde geçmiş yılların acılarıyla yüzleşme deneyimi gündeme taşınmalı. Kıbrıslı Rumlar Kıbrıslı Türklerden bir an evvel özür dilemeli. Aynı şekilde Kıbrıslı Türkler de Kıbrıslı Rumlara çektirdikleri acılardan dolayı özür dilemeli. Aynı şekilde, iki liderlik ortak acıların ve kayıpların anılacağı bir ortak anma gününü gündemlerine almalılar.
Kaynak/tr.sputniknews.comGüncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 20:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER