Sancaklar Camii 2015'in en iyi ibadethane tasarımlarından seçildi

Dünyanın en önemli tasarım kültürü merkezlerinden London Design Museum, yılın en iyi mimari tasarımlarını seçti.

Sancaklar Camii 2015'in en iyi ibadethane tasarımlarından seçildi
Sancaklar Camii 2015'in en iyi ibadethane tasarımlarından seçildi

Dünyanın en önemli tasarım kültürü merkezlerinden London Design Museum, yılın en iyi mimari tasarımlarını seçti.

Yılın en iyi tasarlanmış 15 binası arasında, Emre Arolat'ın çizdiği Sancaklar Camii de var.

Paris, Shanghai ve Sidney gibi kentlerden seçilmiş modern mimari örneklerinin bulunduğu listeye Türkiye'den, bundan önce birçok ödül alan Büyükçekmece'deki Sancaklar Camii dahil oldu. 

İstanbul Büyükçekmece Gölü'ne bakan ve eğimli bir arazide konumlanan camii, bulunduğu eğimin içine yerleşiyor ve gözlerden kayboluyor. Emre Arolat tarafından çizilen ve dünyadaki nadir modern mimari ibadethane örneklerinden biri olan Sancaklar Camii, bundan önce de 2013 yılında Dünya Mimarlık Festivali'nde "en iyi dini yapı" ödülünü kazanmıştı.


Sancaklar Camii, Nerede ve Özellikleri

Büyükçekmece de yer alan Mimar Emre Arolat tarafından yapılan Sancaklar Camii alışılmışın dışında görüntüsüyle dikkatçekiyor.

Dünya Mimarlık Festivali'nde birinci olan Sancaklar camii alışagelmiş camilerden farklı yapısıyla dikkat çeken ve Hz. Muhammed'e ilk vahiy geldiği Hira mağarasından esinlenerek inşa edildi.

Dışarıdan bakıldığında camiye benzemeyen Sancaklar caminin yerin altında olup eski yapıları andırdığını söyleyen Başkan Akgün; "Son derece önemli bir eser kazandırdık ülkemize. Emeği geçen Başta Emre Arolat olmak üzere sancaklar ailesine şahsım ve Büyükçekmece halkı adına teşekkür ediyorum" dedi.

Gurur verici…

Uluslararası ödül almış bir camiye ülkemizin sahip olmasının onur verici bir durum olduğunu anlatan Başkanımız Dr. Hasan Akgün " Çok önemli bir çizgi yakaladık ve Emre hocanın projesiyle dünya çapında 2 ödül aldık. Proje bazında Barselona da ve bitmiş mimari projenin eseri olarak da Singapur da birincilik ödülü alan bir ibadet haneye sahibiz" şeklinde konuştu.

Büyükçekmece'nin alışıla gelmiş Osmanlı ve Selçuklu tarzı camilerden farklı bir camiye sahip olduğunu dile getiren  Başkanımız Dr. Hasan Akgün konuyla ilgili olarak şunları söyledi; " Cami denince toplum da kubbeli, minareli bildiğimiz Osmanlı,  Selçuklu tarzını taşıyan binalar olarak bilinir. Sancak ailesi bu projeyi ilk bana getirdiğin de Hira Mağarasından mı esinlenerek yapıldığını söyledim. Gerçekten de Sancak ailesi bu işe emeğini, parasını, gönlünü verdiler. Ülkemize böyle bir eseri kazandırma noktasında cömert davranmış olmalarından dolayı hem kendilerine hem ailelerine hem de kurumlarına şahsım ve Büyükçekmece halkı adına tekrardan çok teşekkür ediyorum. "

​Bu caminin bir yaşam alanı olarak kullanılacağını da aktaran Başkanımız Dr. Hasan Akgün; " Bu eser ibadethane olarak sadece beş vakit namazın kılındığı yer olarak kalmayacak. Arka kısmında yer alan kütüphanede özellikle dini konularda yüksek lisans, doktora, mastır hazırlamak isteyenlerde gelip faydalanabilecek ve sürekli yaşayan bir ibadethane olarak hayatını devam ettirecek"dedi.​

 Sadeliğiyle dikkat çekiyor…

Sancaklar Camii'nin sadeliği ile dikkatleri üzerine topladığını vurgulayan Başkanımız Dr. Hasan Akgün;  " Caminin esas özelliği bizim dinimizin sadelik üzerine kurulması ve bu sadeliği herkesin burada görecek olmasıdır" diye konuştu.7400 m2lik alanda yer alan caminin kapalı alanı 1200 m2 olup 650 kişinin ibadet edebileceğini söyleyen Suat Sancak; " Hira mağarasından esinlenerek yapıldı bu cami. Sadeliğin olması gerektiği düşüncesiyle aydınlatma konulmadı. Gün ışığının içeri girmesiyle aydınlanan cami de minareye çıkmak için hem merdiven hem de asansör yerleştirdik. Dışarıdan bakıldığında camiye benzemediği için minare yerleştirdik. Kurban bayramından açılmasını düşündüğümüz caminin turistler tarafından da yoğun ilgi göreceğini düşünüyorum" diye belirtti.​

Sancaklar Camii Büyükçekmece'de Nerede?

Büyükçekmece Toskana Vadisi’nde yer alan Sancaklar Camii’ye ulaşmak için özel araçlarınızı kullanmanız gerekiyor. TEM otoyolundan Edirne yönünden gidip, Hadımköy çıkışından çıkarak Fatih Üniversitesi yönünden buraya gidebilirsiniz.

Adres: Karaaç Mh. Sırtköy Mevkii, Sancaklar Camii, Büyükçekmece/İstanbul

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER