İETT Erguvan renkli yeni otobüsler kapılarını ilk kez açtı

İETT Erguvan renkli yeni otobüsler kapılarını ilk kez açtı

İETT  Erguvan renkli yeni otobüsler kapılarını ilk kez açtı

Erguvan renkli yeni otobüslerin hizmete alım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Göreve geldiğimizden bugüne her alanda çalışmalar yaptık. Özellikle ulaşım ile ilgili yaptığımız çalışmalar sonucunda bireysel araçlar yerine toplu taşıma araçlarının kullanımında artış sağladık" dedi.

Eyüp’deki Feshane Kültür Merkezi bahçesinde 70 adet yeni otobüsün hizmete alım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, İstanbul Otobüs A .Ş. Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Erguvan renkli yeni otobüslerin hizmete alım töreninde yaptığı konuşmada, dünyanın bütün metropollerinde ulaşımın ciddi bir problem olduğunu belirterek, göreve geldiklerinden bugüne kadar her alanda çalışmalar yaptıklarını, özellikle ulaşım ile ilgili çalışmalar sonucunda bireysel araçlar yerine toplu taşıma araçlarının kullanımında artış sağladıklarını fade etti.

Günümüz dünyasında büyük metropollerin en büyük probleminin ulaşım olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul için yeni bir gün. Farklı bir adımın atıldığı bir gün. Günümüz dünyasında ulaşım büyük bir problem. Büyük metropollerde bu problemi çözme adına sürekli çalışmalar yapılmakta. Bizde göreve geldiğimiz günden itibaren İstanbul’un on dört farklı konusunu masaya yatırdık.  Ulaşımdan ekolojisine kadar her alanda çalışmalar yaparak geleceğinin anayasasını yaptık. Özellikle ulaşım alanında yaptığımız çalışmalar sonucunda İstanbul’daki ulaşım sorununu nasıl çözebileceğimize dair çalışmalar yaptık.  Ve yaptığımız hazırlıklar ve çalışmalar sonucunda gördük ki İstanbul trafiği rahatlayacak ve topluma taşıma araçları halkımız tarafından daha çok tercih edilecek.”

2004’te göreve geldiklerinden günümüze yaptıkları yatırımlar toplamının  39 milyar lira olduğunu ve yıl sonunda bu rakamın 44 miyar lirayı bulacağını hatırlatan Başkan Topbaş, “Bu yatırımların yüzde 55’i ulaşımla ilgili. Göreve geldiğimiz güne kadar İstanbul’da yapılan alt geçit ve kavşak sayısı 57 adetti. Bizim yaptıklarımızla birlikte 231 adet daha ilave etmiş olduk. Şuanda 24 adet daha inşaatı devam ediyor” dedi.

Şehirlerin gelişmişliği ve modernliğinin  toplu taşıma araçlarının kullanım oranlarıyla doğru orantılı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, halkın toplu taşımayı tercih etmesi içinde araçlarındaki güven ve kalitenin en önemli etken olacağını dile getirdi.

İstanbul’daki hareketliliğin her geçen gün arttığını ifade eden Başkan Topbaş, “Göreve geldiğimizde şehirde 11 milyonluk günlük hareketlilik vardı.Şu an 23 milyonluk bir hareketten bahsediyoruz. Gelecekte İstanbul'da 40-50 milyon günlük hareketlilik yaşanacak.
Eğer artan bu hareketliliği göremeyip tedbirinizi almazsanız ulaşım probleminin altından kalkamazsınız.  Bizde çalışmalarımızı bu gerçekliği göz önünde tutarak yapıyoruz. Göreve geldiğimizde 53 dakika olan trafikte kalma süresi 49 dakikaya düştü. Ve artık trafik kilitleniyor durağan hale gelmiyor. Yoğunluk olsa bile bir akıcılık var” şeklinde konuştu.

“İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor”  internet oylaması süresince  172 bin oy kullanıldığını ve halkın yüze 34.54’ünün Erguvan rengi yönünde tercih belirttiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Erguvan rengi ve yeni otobüslerimiz İstanbul Otobüs A.Ş’nin kimliği olacak şekilde hizmet verecek hala geldi. İstanbul’daki 2800 otobüsümüze yeni otobüsler ekleme konusunda kaynak sıkıntısı çektiğimiz için yeni bir sistem oluşturduk. İstanbul halkına ait otobüslerin dahil olacağı bir filo oluşturmak adına İstanbul Otobüs A.Ş’ni kurduk” dedi.

Bugünkü törenle 172 araçlık filonun 70’ini hizmete aldıklarını, geri kalan araçlarında Haziran ve Temmuz aylarında tamamlanmış olacağını belirten Başkan Topbaş, “Daha sonra 500’lük bir dilimi devreye sokup 1500 araçlık bir filo oluşturmak amacındayız” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “İstanbul Otobüs A.Ş’ye dahil olacak otobüslerde yerli üretim şartı koymuştuk. Son günlerde yerli otobüs üretme imkanımız varken neden dışarıdan metrobüs alındığı yönünde sözler söyleniyor. Ya bilmiyorlar sebebini yada bile bile siyaset yapma adına yalan söylüyorlar. Ülkemizde üretilen otobüsler yolcu kontenjanı 90-96 kişi. Metrobüs hattında çalışan araçlar ise  330 yolcu alabiliyor.  Ülkemizdeki üreticilere böyle bir araç yapıp yapamayacaklarını sorduğumuzda bu kapasitede bir araç yapamayacaklarını söylediler. Şuan metrobüs hattımızda 300 yeşil otobüs var. Bunlar bile yetersiz. Ülkemize üretilen otobüslerden koymuş olsak 700-800 otobüs koymamız gerekiyordu ve bu da sistemi çalışmaz hala getirirdi.”

Merkezden uzak yerlerde hatta bazı merkezi noktalarda bile otobüs sıkıntısı çekildiğinin farkında olduklarını ve bu sorunu çözme adına geceli gündüzlü çalıştıklarını dile getiren Başkan Topbaş, “Bugün burada hizmete alacağımız otobüslerin 29 tanesi Anadolu yakasında 41 tanesi de Avrupa yakasında devreye girecek. Sayıların farklı olmasının sebebi nüfus yoğunluğuyla alakalı. Ayrım yaptığımız düşünülmesin. Nereye ne gerekiyorsa biz yaparız. Bizden başkasının çözmesi mümkün değil. Gelişigüzel iş yapmıyoruz. Merkezden uzak yerlerde otobüs sayısında sıkıntı olduğunu biliyoruz. Ve daha iyi nasıl yaparız onu düşünüyoruz. Mevcut olan otobüsleri 2014 yılına kadar daha konforlu ve halka yakışır hale getiriyoruz. Bu yenilemeye halk otobüslerde dahil. Halk otobüsleri üzerinde de yeni renk çalışması yapılacak. Yeni bir imajla bunlar devreye girecek” diye konuştu.

Yeniden vatanına dönen Laleyi İstanbul halkının bağrına bastığını ve çok sevdiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Ben inanıyorum ki aynı sevgi ve heyecanla hem otobüslerin kullanımında hem de bu şehirde yeni otobüsleri görmekten mutlu olacaklar. Ve bu otobüslere halkın her kesimi gönül rahatlığıyla binebilecek.”

İstanbul’un 558.yıl dönümü olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Bizlere İstanbul’u hediye eden ecdadımızı rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Şuanda bulunduğumuz yerde Hz. Ebu Eyyüb el-Ensari’nin gölgesinde bu otobüsleri hizmete alıyoruz.  İstiyoruz ve diliyoruz ki bu otobüsleri kullananlar huzur bulsunlar güven içerisinde yolculuk etsinler.”

Başkan Topbaş hizmete alım töreninin ardından tören alanındaki otobüslerin birini kullanarak alanda tur attı. Otobüslerin özelliklerinden de bahseden Başkan Topbaş, “Yeni otobüslerimiz İstanbul’a çok yakışacak” dedi.

Kadıköy-Kartal Metro Animasyonu'nu izlemek için tıklayınız

ATAŞEHİRDEN GEÇEN İETT OTOBÜS HATLARI VE SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

İETT TARİHİ,  İETT İLETİŞİM BİLGİLERİ, İETT KÜLTÜR MERKEZİ, İLÇE İETT HAREKET SAATLERİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER