İstanbul Finans Merkezi'nin Temeli Ataşehir'de atılacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Finans Merkezi ile İstanbul dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacağını belirterek, "Dünyanın parası İFM ile İstanbul'a akacak" dedi.

İstanbul  Finans Merkezi'nin Temeli Ataşehir'de atılacak
İstanbul  Finans Merkezi'nin Temeli Ataşehir'de atılacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Finans Merkezi ile İstanbul dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacağını belirterek, "Dünyanın parası İFM ile İstanbul'a akacak" dedi.

İstanbul yarın uluslararası finans merkezi olma yolunda çok önemli bir dönemeci daha geride bırakmaya hazırlanıyor. Ataşehir'de yükselecek İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin (İFM) kamu finansmanı fiziki altyapısında ilk temel Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle 15 Ekim 2016 Cumartesi günü atılıyor. 

İTO Başkanı Çağlar: Dünyanın parası İstanbul'a akacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde inşa edilecek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) binaları için start verilecek.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Finans Merkezi ile İstanbul dünyada fon akımlarının ana yollarından biri olacak. Dünyanın parası İFM ile İstanbul'a akacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde İstanbul'un küresel finans merkezi olması yolunda çok önemli bir adım atıldığını belirten Çağlar, "Yıllardır el birliği ile geliştirdiğimiz küresel İstanbul markasının finans ayağı da böylece tamamlanmış olacak. İstanbul; Londra, Frankfurt, New York gibi önemli bir finans merkezi haline dönüşecek" dedi.

"Finansa erişim İstanbul Ataşehir'da şekillenecek"

Başkan İbrahim Çağlar, "İFM'de Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi dev kamu bankalarının sağlayacağı finansal hareketliliğin yanı sıra BDDK, TMSF, SPK gibi otoritelerin varlığı İstanbul'un bir küresel finans merkezi olma vizyonuna ciddi katkı sağlayacak. Kamu ve özel sektörün finans politikalarını ve stratejilerini belirleyip uyguladığı merkezlerden biri İstanbul olacak" değerlendirmesini yaptı.

Çağlar, İstanbul'un Avrupa ve Asya'yı birleştiren köprü olmasının yanında 4 saatten kısa bir süre içinde 56 ülkeye uçuş imkanı sunduğunu vurguladı.
İbrahim Çağlar, Finans Merkezi'nin tüm unsurlarıyla tamamlandığında ülkemize global fon akışını artıracağını, önemli bir istihdam sağlayacağını ayrıca hukuk, sigorta gibi yan sektörleri de besleyerek ekonomiye kaldıraç etkisi oluşturacağını belirtti.

İTO Başkanı Çağlar, İFM'nin rakip kentlerdeki finans merkezleri içinde öne çıkabilmesi için pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasının yararlı olacağını ifade etti. Çağlar, "Fiziki altyapının yanında yasal altyapı olarak da özel bir teşvik mekanizmasının kurgulanmasında büyük fayda var. Özellikle İFM dahilindeki finansal ve mali hizmetlerin vergisel ve ticari yapılarında yeni bir kurgu gerekli. Finansal ürün sayısı artmalı. İhtisas mahkemeleri de bu piyasa için olmazsa olmazlardan" dedi.


Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER