Uluslararası Hak Arama Derneği (UHAD) Alman Yetkilileriyle Buluşacak

Uluslararası Hak Arama Derneği (UHAD) 2014 Kasım ayında İstanbul Maltepe’de kuruldu.

Uluslararası Hak Arama Derneği (UHAD) Alman Yetkilileriyle Buluşacak
Uluslararası Hak Arama Derneği (UHAD) Alman Yetkilileriyle Buluşacak

Uluslararası Hak Arama Derneği (UHAD) 2014 Kasım ayında İstanbul Maltepe’de kuruldu. Dernek olarak esas faaliyetimiz Almanya’dan emekli olmadan dönen gurbetçilerin Almanya devletince kısmen el konulan emeklilik primlerinin iadesi hakkında çalışma yapmaktır.

Gurbetçilerin Verilmeyen Emeklilik Primleriyle İlgili Hak Aramalarına Destek Çağrısı

Almanya emekli olmadan ülkelerine dönen Türk işçilerine kendi iç yasalarını referans göstererek emeklilik primlerinin yarısını iade etmemektedir. Yapılan bu uygulama Avrupa Birliği Müktesebatına, Almanya-AB ve Almanya-Türkiye ikili anlaşmalarına göre hukuksuz bir uygulama olmakla birlikte tahmini 4 milyon Türk’ü mağduriyeti ve Türklerin yaklaşık 200 milyar € alacağı söz konusudur.

18-20 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Beşiktaş’ta bulunan SGK eğitim ve sosyal tesislerinde Alman yetkililerin de katılacağı “Türk-Alman Danışma Günleri” düzenlenecek. 20 Kasım Cuma günü saat 11.15’te mağdur gurbetçiler adına UHAD, Türk ve Alman SGK yetkililerine sorunu ileterek Alman SGK yetkililerine “Ödemeniz gereken işveren primlerini SGK’ya borçlanarak biz ödedik ve Türkiye’de bu şekilde emekli olduk. Lütfen sesimizi hükümetinize duyurun ve haklarımınızı iade edin.” diyecekler. 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 08:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER