ALMANYA’DAN 1 MİLYON TÜRK’ÜN VATANDAŞLIĞINI İPTALE HAZIRLANIYOR

Almanya, 2000 senesinden sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığı alan Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor.

ALMANYA’DAN 1 MİLYON TÜRK’ÜN VATANDAŞLIĞINI İPTALE HAZIRLANIYOR
 ALMANYA’DAN 1 MİLYON TÜRK’ÜN VATANDAŞLIĞINI İPTALE HAZIRLANIYOR

Almanya, 2000 senesinden sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığı alan Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor.

2000 senesinden sonra Almanya’dan izin almadan yeniden Türk vatandaşlığına geçen Türk kökenli Alman vatandaşlarının vatandaşlığını iptal etmeye hazırlanıyor.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Kuzey Ren Vestfalya Vatandaşlık Dairesi, bu durumda olanlara mektup göndererek iptal kararını bildirdi.

Almanya, vatandaşlık bilgilerini ise Türkiye’den aldı. Almanya’da yasalara göre Alman vatandaşlığına geçmek için önce Türk vatandaşlığından çıkmak gerekiyor.

Geçmişte birçok kişi Alman olabilmek için Türk vatandaşlığından çıktı. Alman olduktan sonra ise Alman yasalarına aykırı olmasına rağmen gizlice yeniden Türk vatandaşı oldu.

Yıllardır bilinen bu duruma Türk makamları göz yumarken Alman makamları haberdar olduğunda derhal müdahale edip Alman vatandaşlığını iptal ediyorlar. Alman vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden vatandaşlık için başvuruda bulunması gerekiyor.

‘İzinsiz Türk vatandaşlığı aldın mı’

Hürriyet’in haberine göre, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletine bağlı bazı şehirlerdeki vatandaşlık daireleri, 2000 yılından sonra izinsiz olarak Türk vatandaşlığına geçen Alman vatandaşlarının peşine düştü. Dairesi yetkilileri, gönderdikleri mektuplarla Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına, Türk vatandaşlıklarının bulunup bulunmadığını soruyor.

Mektupların büyük bölümünün Gelsenkirchen Vatandaşlık Dairesi’nden gönderildiği belirlendi. Almanca gönderilen iki sayfalık mektupta ilgili kişinin 1 Ocak 2000’den sonra izinsiz olarak tekrar Türk vatandaşlığına geçip geçmediği ise hem Almanca hem Türkçe soruluyor, geçmiş olması durumunda ise vukuatlı nüfus örneği talep ediliyor. İkinci sayfada ise vatandaşlık yasasının ilgili maddesi hakkında bilgi verilirken, mektubun cevaplandırılmasının yasal zorunluk olduğu hatırlatılıyor.

Almanya’da 1999 yılında çıkarılan ve 1 Ocak 2000’den itibaren yürürlüğe giren vatandaşlık yasası, Türkler de dahil bazı ülke vatandaşlarının Alman vatandaşlığını aldıktan sonra köken vatandaşına geçmesini yasaklıyor. İzinsiz olarak köken vatandaşlığına geri dönenler otomatikman Alman vatandaşlığını kaybediyor, ancak oturma izni veya süresiz yerleşme izni alabiliyor. Bu durumdaki kişiler de vatandaşlığa geçiş şartlarını yerine getirdikleri zaman tekrar başvuru yapıp Alman vatandaşlığı alabiliyor.

Yasa yürürlüğe girmeden önce Türk vatandaşlığına geri dönmek için yaptıkları başvuruları 2000 yılından sonra Türkiye makamları tarafından onaylandığı için binlerce Türkiye kökenli Alman vatandaşı vatandaşlık yasasını ihlal etmiş oldu. Türk makamlarına göre bu durumda olan vatandaşların sayını yaklaşık 40 bin.

UYARI: Yayınlanan haber, yazı ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi haber, yazı ve fotoğraflar özel izin alınmadan kullanılamaz.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER