İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?

İnşaat çalışmalarının 2014 yılında başladığı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi gecikmeler nedeniyle 2023'te yapılması planlanıyor.

İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?
İstanbul Finans Merkezi ne zaman açılacak?

İnşaat çalışmalarının 2014 yılında başladığı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi gecikmeler nedeniyle 2023'te yapılması planlanıyor.

İnşaat çalışmalarının 2014 yılında başladığı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin açılışının; Ziraat Bankası ve Merkez Bankası binalarındaki gecikmeler nedeniyle 2023'te yapılması planlanıyor.

Merkezleri Ankara’da olan kamu bankalarının ve finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınması ile 2007’de ilk olarak gündeme gelen finans merkezi strateji ve eylem planı Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra mimari tasarım ve projelendirme süreci Emlak Konut GYO tarafından başlatılan projede ilk yapım ihalesi Kasım 2012’de düzenlenmişti.

İstanbul Anadolu Yakası’nda Ümraniye ile Ataşehir’in kesişim noktasında 300 bin metrekarelik arazi üzerinde hayata geçirilecek olan Uluslararası Finans Merkezi’nde çalışmalarda ilk kazma 2014 yılında vuruldu.

Sözcü Gazetesi’nde İsmail Şahin tarafından hazırlanan habere göre; projenin hafriyat işleri ihalesini alan Ağaoğlu bugüne kadar geçen süre içinde zemin iyileştirmesi yaptı, ortak alt yapıyı kurdu, ulaşımı sağlayacak yolları, açık ve kapalı otopark alanlarıyla beraber ofis, iş yerleri ve konut alanlarının kaba inşaatını tamamladı.

Vakıfbank’ın 2 bloktan meydana gelen projesi yükseliyor, İş GYO ve Tahincioğlu kaba inşaatları bitirdi, ince işlere başlamak için diğer devam eden projelerin belli bir seviyeye gelmesi bekleniyor. Halk Bankası ile SPK’ya ait kuruluşlarla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) binalarının yapım çalışmaları sürüyor. Ziraat Bankası’nın temeli 2018’de atıldı. Diğer projelerde inşaat yapım çalışmaları devam ediyor.

Projede Merkez Bankası’nın temeli ise henüz atılmadı. Merkez Bankası’nın ağustos 2017’de yapılan arsa satış karşılığı gelir paylaşımı ihalesini kazanan İntaş A.Ş. zemin iyileştirme çalışmalarına devam ediyor, projenin inşaatına bu sene içinde başlaması ve inşaatın en az 3 yıl sürmesi planlanıyor.

Daha önce 2020’de hizmete girmesi beklenen 5 milyar dolarlık yatırım değerine sahip İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin Ziraat Bankası ve Merkez Bankası projelerindeki gecikmeler nedeniyle 2023’te açılması öngörülüyor.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER