Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda dün çıkan orman yangını sabah 10:00'da kontrol altına alındı.

Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı
 Gelibolu Yangını Kontrol Altına Alındı

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda dün çıkan orman yangını sabah 10:00'da kontrol altına alındı.

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda dün çıkan orman yangınına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, rüzgarın etkisi ile hızla yayılan yangının büyük bir mücadele ile bu sabah 10:00'da kontrol altına alındığını belirtti.

Karacabey, 500 kişilik personel ve tüm teknik donanımla 19 saat süreyle söndürme çalışmaları yapılan yangına ilişkin teknik detaylar için açıklamasına şöyle devam etti;


“Dün Çanakkale Gelibolu Yarımadası’ndaki Pazarlı köyü civarında, ilk belirlemelere göre 14.50 sularında başlayan yangına ekiplerimiz 15.00 itibariyle müdahale etti. Ancak gün boyunca 50 ile 70 kilometre arasındaki kuvvetli rüzgar yangının hızla yayılmasına neden oldu. Gece boyunca da kuvvetli rüzgar etkili oldu. 500 personelimizin canla başla mücadele ettiği yangında helikopter filomuzun çok önemli bir kısmını kullandık. Bu sabah 10:00 sularında kontrol altına aldığımız yangına 2 idari helikopter, 20 helikopter, 2 amfibik uçak, 118 arazöz, 15 dozer, 43 teknik personel, 472 yangın söndürme ekibi, 20 belediye itfaiyesi ve 5 adet de farklı kurumlara ait iş makineleri ile müdahalede bulunuldu. Dün karanlık çökene kadar çalışan helikopter ve amfibik uçaklarımız, bugün daha güneş doğmadan 05.15 sularında yeniden söndürme çalışmalarına dahil oldu. İnsanlı ve insansız hava araçlarının kullanıldığı 2020 yılı içerisindeki ilk yangın olduğunu söyleyebiliriz.


Yangının herhangi bir yerleşim yerine ulaşmaması ve insani can kaybı olmaması en büyük tesellimizdir. İlk belirlemelere göre yangından 450 hektarlık alan zarar gördü. Orman içindeki yaban hayatının da etkilendiğini tahmin ediyoruz. Yer yer bazı tarım alanlarında da hasar oluştuğu görülüyor. Orman Genel Müdürlüğü olarak orman köylülerimizin tarımsal faaliyetlerine devam edebilmesi için gereken destekler verilecek. Yangın tamamen söndürüldükten ve soğutma çalışmaları yapıldıktan sonra hasar tespit çalışmaları yapılarak, kamuoyu ile paylaşılacak.


Yangınların önlenmesi, erken müdahalesi ve en kısa sürede söndürülmesi için teknolojinin en son nimetlerinden faydalanan Orman Genel Müdürlüğü olarak, bizim en büyük kaynağımız insan. Dün gece canını ortaya koyarak, yangını söndürmek için mücadele eden tüm personelimize ve Çanakkale Orman İşletmesi Müdürlüğüne minnettarız. Sayın Bakanımız da Manisa programını iptal ederek bölgeye gelip çalışmaları bizzat yerinden takip etti.


Biz her zaman olduğu gibi yangın sonrası alanın temizlenmesi, rehabilitasyonu ve yeniden ağaçlandırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Ancak burada vatandaşlarımıza da büyük bir sorumluluk düşüyor. İstatistiklerle bilindiği gibi yangınların yüzde 88’i insan kaynaklı. Ormanları korumak vatanı korumaktır. Vatandaşlarımızı sorumluluk alamaya davet ediyoruz.”


www.ogm.gov.tr

https://www.facebook.com/OGMgovtr

https://www.instagram.com/ogmgovtr/

https://twitter.com/OGMgovtr


İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER