Dipsiz Göl Milli Parkı Tosya/Kastamonu

Dipsiz Göl Milli Parkı Tosya/Kastamonu Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan Dipsiz göl Tabiat Parkı

Dipsiz Göl Milli Parkı Tosya/Kastamonu

Dipsiz Göl Milli Parkı Tosya/Kastamonu
Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bulunan Dipsizgöl Tabiat Parkı, Roma döneminden günümüze uzanan tarihi mirası,2018 yılında meydana gelen yangında büyük zarar gördü. Yaklaşık 4 yıl süren titiz çalışmaların ardından, park tekrar ziyaretçilere kapılarını açtı.


Gölü besleyen herhangi bir akarsu bulunmuyor. Zaten bu tip göllerin kaynağı da gölün alt tarafından çıkıyormuş. Bunlara dipsiz göl denmesinin sebebi de gölün alt kısmında bulunan çıkış kaynağındaki derinlik seviyesinin volkanik hareketlenmeler sonucunda artmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde bu özelliği taşıyan 4 tane göl vardır. Bunlar Sivas, Safranbolu, Yalova ve Kastamonu’da bulunuyorlar.


Dipsizgöl bir krater gölüdür. Yani doğal oluşmuş bir göl. 1550 rakımlı bir noktada ve 40 metreyi aşan bir derinliğe sahip. 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş. Göl ve çevresi gürgen, meşe ve devasa karaçam ağaçlarıyla kaplı. Orman aynı zamanda pek çok canlıya ev sahipliği yapmakta. Görebileceğiniz başlıca hayvanları; Karaca, kurt, domuz, tilki, sansar, gelincik, tavşan, sincap, çulluk, bıldırcın, doğan, baykuş, ağaçkakan, Yılan, kaplumbağa, kertenkele olarak sıralayabiliriz.

Dipsizgöl Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Adres: Çifter Köyü – Tosya / Kastamonu

Ulaşım: İstanbul’dan araçla gitmek isteyenler; Sakarya, Bolu, Gerede, Ilgaz yolunu takiben yaklaşık 500 km’lik bir mesafe kat etmeleri gerekiyor.

Ankara’dan araç ile gitmek isteyenler; Kalecik, Çankırı, Ilgaz kara yolunu takiben, Çiftler Köyü’nden geçilerek ulaşılabiliyor. Konum bilgisi için tıklayın.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER