Datça-Marmaris Karayolundaki Yaban Eşekleri 

Marmaris belediyesi yaban eşşekleri için basın açıklaması yaptı.

Datça-Marmaris Karayolundaki Yaban Eşekleri 

Datça-Marmaris Karayolundaki Yaban Eşekleri 

Marmaris belediyesi yaban eşşekleri için basın açıklaması yaptı.


Değerli Vatandaşlarımız,
Datça-Marmaris Karayolu'nda özellikle bayram süresince ve sonrasında artacak trafik yoğunluğunda dikkatli olmanız gereken önemli bir konuya dikkat çekmek istiyoruz. Karayolunda çok sayıda yaban eşeği bulunmaktadır. Bu eşekler, doğada kendi kendine üreyen ve evcillik özelliklerini kaybetmiş hayvanlardır.


Ne yazık ki, vatandaşlarımızın karpuz, kavun, meyve, sebze, hatta bisküvi gibi yiyecekler vererek beslemeye çalışması bu eşeklerin yol kenarlarına çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum, yol güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Aslında, bu hayvanların doğada yeterli miktarda su ve yiyecek kaynakları mevcuttur. Datça-Marmaris arasındaki bölge, çok sayıda endemik bitki türü barındıran özel bir çevre koruma bölgesidir ve yaban hayvanları için yeterli besin kaynağı sağlamaktadır.


Vatandaşlarımızdan ricamız, bu hayvanlara yiyecek ve su vermemeleridir. Özellikle bayram süresince ve sonrasında karayolunda seyahat ederken dikkatli araç kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Gece saatlerinde eşekler görünmediği için özellikle gece sürüşlerinde ekstra dikkatli olunması gerekmektedir.


Geçen yıl bu konuyla ilgili bir bilgilendirme videosu paylaşmıştık. Lütfen bu bilgileri dikkate alarak, hem kendi güvenliğinizi hem de yaban hayvanlarının doğal yaşamlarını koruyalım.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER