AKÇAY DA DENİZDEN ÇIKAN SUYUNUN HİKAYESİ

Kaz Dağları´nın bin pınarının aktığı yerlerden biridir Akçay

AKÇAY DA DENİZDEN ÇIKAN SUYUNUN HİKAYESİ

AKÇAY DA DENİZDEN ÇIKAN SUYUNUN HİKAYESİ

Kaz Dağları´nın bin pınarının aktığı yerlerden biridir Akçay

Denizden çıkan tatlı su Akçay'ın simgesi olmuştur….

Edremit’in kçay Mahallesi'nde sahilden 10 metre açıkta, kayalıktan kaynayan tatlı su ilgi görüyor. Fotoğraf çeken turistler, kayalığa yüzerek bin pınarlı Kaz Dağları'ndan geldiği belirtilen buz gibi suyu içip, elini yüzünü yıkayarak serinliyor. Kaz Dağları'ndan geldiği belirtilen yer altı kaynak suyunun tadının da oldukça güzel olduğu ifade ediliyor

Denizin ortasında bir kaya! Sıradan gibi görünüyor ama...

Edremit ilçesinin Akçay Mahallesi'nde sahilden 10 metre açıktaki kayalık üzerinde kaynayan tatlı su, bölgeye tatil için gelen turistlerin ilgi odağı oluyor.

MADENCİLER BULMUŞ

Bölgede 1940'lı yıllardaki bir madende çalışan işçilerin keşfettiği tatlı su için o dönemde, kıyıdan kayalığa doğru uzanan tahtadan iskele şeklinde bir yol yapıldığı, 1950'li yıllarda da bunun kaldırıldığı belirtiliyor.

KAZ DAĞLARI'NIN EN GÜZEL SUYU DENİZDEN ÇIKIYOR

Akçay soğuk suyunun anlatımında, “Yer altı kaynak suları deniz içinden kaynamaktadır. Deniz suyumuzun 2-3 derece soğuk olmasının nedeni de budur. Biz çocukluk dönemimizde kayalıklara yüzerek giderdik. Kıyıdan yaklaşık 100 kulaçlık bir mesafe söz konusuydu. Kayalıkların önünde balıkçı tekneleri vardı. Onlarla etrafında gezintiler yapılırdı. Bugün ise görüleceği üzere kordonun genişletilmesi ve mendirek yapılması ile orada bir kumsal ve plaj alanı oluştu. Artık kaynak suyunun yanına 10 adımla gidilebiliyor. Sadece bu kayalıktan tatlı su kaynamıyor. Denizin farklı yerlerinde yürürken ayağınızda soğukluk hissedersiniz. Oralar tatlı suların çıktığı yerlerdir. Kayalıktan çıkan tatlı su, üzerine boru çakılmasıyla havaya doğru fışkırıyor. Kaz Dağları´nın en güzel suyu, Akçay´da denizden çıkıyor"

Bir zamanlar Akçay'da Çay bahçelerine oturduğunuzda, hemen garson elinde soğuk su dolu sürahi ile gelir, ne istediğinizi sorardı! Şimdi ise bu gelenek yerini pet şişelere ve "paraya" bıraktı!

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER