İstanbul'da pide fiyatları

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, kentte 400 gram pidenin 1,50 TL'ye, 600 gram pidenin ise 2,25 TL'ye satılmasının zorunlu olduğunu söyledi

İstanbul'da pide fiyatları
İstanbul'da pide fiyatları

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, kentte 400 gram pidenin 1,50 TL'ye, 600 gram pidenin ise 2,25 TL'ye satılmasının zorunlu olduğunu söyledi

Fahri Özer, düzenlediği basın toplantısında, büyük marketlerin, fırıncılara düşük gramajdan pide üretip ucuza satmayı teklif ettiğini öne sürerek, "Bu durum ahlaki değildir.

Şehirde 400 gram pidenin 1,50 TL’ye, 600 gram pidenin 2,25 TL’ye satılması zorunludur. Yumurtalı ve susamlı pide fiyatları da serbesttir" dedi.

Bu toplantının, vatandaşın aldatılmasını önlemek amacıyla yapıldığını belirten Özer, gramaja güvenmeyen vatandaşın "ALO 174"e şikayette bulunması gerektiğini, bu hattın şikayetlere derhal cevap verdiğini kaydetti.

Böcekli un tartışmalarına da işaret eden Özer, sözü edilen firmanın hizmet vermemesi halinde İstanbul’da 1 çuval unun 60 liradan satılacağını, şu anda bu fiyatın 45 lira olduğunu ve bu firmaya iftira atıldığını söyledi.

Özer, Oda olarak fırın denetimi yapma imkanları olmadığını ve bu konuda ilçe belediyelerine büyük görev düştüğünü kaydetti.


PİDE İÇİN TARİFE İMZALAMADIK

İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Demir, İTO olarak serbest piyasa uygulamasından yana olduklarını, üyelerine yönelik bir fiyat tarifesi çıkarmadıklarını söyledi.

1.700 dolayında fırıncının İTO’ya bağlı olduğunu hatırlatan Demir şunları aktardı: “Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir tarife imzalamadık. Fiyat piyasa koşullarında oluşuyor zaten. İstanbul genelinde fiyatın 400 gram 1.5 lira seviyesinde olacağını düşünüyoruz.

Ancak Sarıyer, Beşiktaş, Şişli gibi yerlerde 400 gramlık pidenin 1.75 kuruş-2 liraya satılması bekleniyor. Buna gerekçe olarak da kira fiyatlarının yüksek olması gösteriliyor.

Bazı yerlerde de 350 gram 1.5 lira olabilir. Ancak ağırlık fiyat 400 gram 1.5 lira seviyesinde olacak.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2013, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER