Başbakan Binali Yıldırım: Topbaş bugün açıklama yapacak

Başbakan Binali Yıldırım, istifa ettiği ileri sürülen İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bugün açıklama yapacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım: Topbaş bugün açıklama yapacak
Başbakan Binali Yıldırım: Topbaş bugün açıklama yapacak

Başbakan Binali Yıldırım, istifa ettiği ileri sürülen İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bugün açıklama yapacağını söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım, Türk-İş'e ziyarette bulundu. Ziyaret sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 Kadir Topbaş'ı bu aşamaya getiren İBB Meclisin'den çıkan İmar dosyaları

İstanbul'da 5 imar değişikliği dosyası İBB Meclisi'nde kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, tekrar görüşülmek üzere meclise iade ederek veto ettiği 5 imar değişikliği dosyası İBB Meclisi’nde kabul edildi.

Kadir Topbaş'ın veto ettiği dosyalar

Topbaş'ın veto ettiği dosyaların başında Pendik Gökçebeyli Mahallesi'ndeki özel orman alanları ile ilgili. Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifine ait yapılaşmış tarla ve özel orman vasıflı arazilerin bir kısmı, park, köy meydanı ve ibadet alanı olarak ayrılmıştı. Mağdur olanların yapmış olduğu itirazların bir kısmı, İBB Meclisi tarafından Temmuz ayında kabul edilmişti.

İkinci imar dosyası Beşiktaş Ortaköy'deki bin 641 metrekare büyüklüğünde arazi ile ilgili. Söz konusu imar değişikliği ile arazinin inşaat hakkı yaklaşık 500 metrekare arttırılmıştı.

Üçüncü dosya Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına alınmasıyla ilgili. Söz konusu imar değişikliğine İBB'nin Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü karşı çıkmasına karşın, İBB Meclisi AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla talebi kabul etmişti.

Dördüncü imar dosyası Sarıyer Zekeriyaköy'deki anaokulu yapılmak üzere ayrılmış olan yaklaşık bin metrekarelik parselin konut alanına alınmasıyla ilgiliydi. İBB Meclisi'nin anaokulu alanının konut alanına alınmasını da veto etti. Beşinci imar dosyası ise Bayrampaşa Orta Mahaldeki 2 parselle ilgili. Toplam 5 bin 500 metrekarelik parsellerde yapılan fonksiyon değişikliği ile kamusal sağlık tesis alanı iptal edilmiş bunun yerine özel sağlık tesis alanı planlara işlenmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER