2018’de İstanbul’da konut fiyatları

2018’de İstanbul’da konut fiyat artışları enflasyonun çok gerisinde kaldı!

2018’de İstanbul’da konut fiyatları
2018’de İstanbul’da konut fiyatları

2018’de İstanbul’da konut fiyat artışları enflasyonun çok gerisinde kaldı!

İstanbul genelinde konutların metrekare satış fiyatı bir önceki seneye göre yüzde 5.03 artarak 3 bin 807 TL oldu.
Türkiye’de 2018 yılına ait enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre (TÜFE) yüzde 20.3, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne göre (Yİ-ÜFE) yüzde 33.64 olarak açıklandı. Buna karşılık teknolojik alt yapısıyla gayrimenkul değerlendirme raporlarıyla sektöre ışık tutan endeksa.com’da yer alan bilgilere göre İstanbul’da 2018 yılında ortalama konut fiyatları enflasyonun çok gerisinde kalarak yüzde 5.03 artış kaydetti.

Veri platformunda yer alan bilgilere göre İstanbul’da 2018 yılında satılan konutların ortalama büyüklükleri 115 metrekare, ortalama metrekare satış fiyatları 3 bin 807 lira, 39 ilçenin ortalamalarıyla birlikte konutların satış fiyatları 437 bin 805 lira ve yatırımın ortalama geri dönüş süresi de (amortisman süresi) 22 yıl olarak hesap edildi.

İstanbul’da en çok değerlenen ve değer kaybeden ilçeler

2018 yılında en yüksek konut değer artışlarının yaşandığı ilçeler sırasıyla Avcılar, Çatalca, Şile, Büyükçekmece ve Esenyurt ilçeleri olurken İstanbul’un en pahalı evlerinin olduğu ilçeler arasında yer alan Beykoz, Beşiktaş, Küçükçekmece, Bakırköy ve Ataşehir’deki konutlarda bir miktar değer kaybı yaşandı.

İstanbul’da yatırımın geri dönüş sürelerine göre dikkat çeken ilçeler

Geçen yıl konut yatırımında en çok kazandıran ilçeler arasında Eyüpsultan, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu ve Küçükçekmece kârlı yatırımda ilk sıralarda yer alırken Beykoz, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Adalar ilçelerindeki konutlar en uzun geri dönüş süresine sahip olan ilçeler oldular.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER