Bu yıl doğalgaz ucuzlayabilir!

Bu yıl doğalgaz ucuzlayabilir!

Bu yıl doğalgaz ucuzlayabilir!
Bu yıl doğalgaz ucuzlayabilir!
BOTAŞ, kış öncesi doğalgaz satışlarını artırmak için çözüm arayışlarını hızlandırdı

Gaz fiyatlarına 2008'de yapılan yüzde 75-80 oranındaki zammın olumsuz etkileri satışları etkilemeye devam ediyor. Zaman'ın haberine göre, şirketin, satışları artırmak için geçen yıl sanayi abonelerine yaptığı ekstra indirim de çözüm olmadı. Resmî verilere göre yılın ilk 7 ayında BOTAŞ 17,7 milyar metreküp doğalgaz sattı. 2010 yılı programına göre ise temmuz itibarıyla 20,2 milyar metreküp gaz satılması gerekiyordu. Gaz satışı, aynı dönem itibarıyla programın 2,5 milyar metreküp gerisinde kaldı. Sektör çevreleri, düşüşün devam etmesi halinde alınmayan gaz için ödenecek paranın yıl sonunda 1-1,5 milyar doları bulabileceği uyarısı yaptı. BOTAŞ, tüketimin azalmasıyla alınmayan gaza 2008'de 704 milyon dolar, geçen yıl ise yaklaşık 600 milyon dolar ödeme yapmıştı.

BOTAŞ, Hazine ve Maliye'nin öngörüleri doğrultusunda 2008'de doğalgaz fiyatlarına yüzde 75-80 zam yaptı. Havaların soğuduğu bir dönemde yapılan zamlar, abonelerin tepkisine sebep olurken kombiler kısıldı. Zam baskısının 2009 ve sonraki yıllarda da devam etmesi, tüketimi olumsuz etkiledi. Satışlardaki düşüşü ekonomik krize bağlayan şirket, geçen yıl satışları artırmak için sanayi abonelerine özel bir indirim kampanyası yaptı, eylülde sözleşme yapacak abonelere ekstra yüzde 2 indirim uygulandı. Ancak indirim, özel şirketlerin tepkisine yol açtı. Doğalgaz İthalatçıları ve İhracatçıları Birliği satışlardaki düşüşü, "Doğalgaza 2008'de yapılan insafsız zam ve fiyatların düşmesine rağmen uzun süre indirime gidilmemesi üzerine müşterilerde oluşan güvensizliğe" bağlamış ve BOTAŞ'ı eleştirmişti. BOTAŞ'ın 2008'deki anormal zammı, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurumu (YDK) Raporu'na da yansımıştı. "2008'de doğalgaz satış fiyatları 5 kez artırılmıştır." denilen raporda zamla ilgili tespitler şu şekilde yer almıştı: "BOTAŞ 2008'de satmış olduğu doğalgaz fiyatlarını ortalama yüzde 67,8, kümülatif olarak da yüzde 88,9 oranında artırmıştır."

BOTAŞ'ın verilerine göre yılın ilk 7 ayında satılan gaz miktarı 17,1 milyar metreküp (m3) oldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 18,7 milyar metreküp, 2008'de ise 21,5 milyar metreküp olmuştu. 2010 yılı programına göre satılacak gaz miktarının 20,2 milyar metreküp olması gerekiyor. Yıl sonu satışları toplamı 33,8 milyar metreküp olacak. En fazla satış 19,9 milyar metreküp ile elektrik sektörüne yapılacak. Aynı dönemde konutlara 8 milyar m3, sanayiye 5,2 milyar m3 gaz satışı yapılırken Yunanistan'a da 737 milyon m3 ihracat söz konusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER