IBM'den Kırmızı ışıkta motoronuz duruyor

IBM'den Kırmızı ışıkta motoronuz duruyor

IBM'den Kırmızı ışıkta motoronuz duruyor
IBM, trafik lambalarına yerleştirilen ve kırmızı ışık yandığında araçların motorunu durdurabilen yeni bir patente imza attı.

Bu patent ile trafik lambalarına yerleştirilecek olan sistem, araçların motorlarına sinyal gönderecek ve kırmızı ışığın yanmasıyla birlikte araçların motorlarını durdurabilecek. Yeşil ışık yandığında ise tekrar sinyal göndererek araçların motorlarını çalıştıracak.

IBM'in bu patenti almasının en önemli nedeni ise trafik kazalarının ve kırmızı ışıkta bekleyen araçların gereksiz yere yakıt tüketiminde bulunmasının önüne geçmek. Wi-Fi teknolojisinden istanbul evden eve nakliyat faydalanması beklenen sistem, özellikle hemzemin geçitlerde ve yolların kesiştiği bazı önemli noktalarda kırmızı ışıkta fazlaca bekleyen araçların bulunduğu bölgelerde kullanılacak.

Ancak IBM'in bu şekilde bir patenti almasına sıcak bakmayanlar da var. Bunun en önemli sebebi ise hacker'ların bu sisteme sızabilme ve trafik ışıklarındaki bu sistemi kırarak araçlara sıkıntılı anlar yaşatabilme ihtimali...s

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER