Hasan Sadıkoğlu: Belediyenin imkanlarını bütün halka yayacaksınız

Ataşehirweb haber takipçilerini, siyasetçileri ile buluşturmayı amaçlayan dizi röportajın bu bölüm konuğu, Halkın Sesi Partisi Kadıköy ilçe Başkanı Hasan Sadıkoğlu.

Konuk olduğumuz HAS Parti İlçede Başkan Sadıkoğlu ile makamında Ataşehirweb adına İsa KIRIM’ın yaptığı röportaj.

Ataşehirweb Haber/İsa KIRIM

 

 HAS Parti, yerli, milli, maneviyatçı, antiemperyalist, temel hak ve özgürlüklerden yana

Ataşehirweb/İsa KIRIM:  Bize kısaca Halkın sesi (HAS) Partisini anlatırımsınız?

Hasan SADIKOĞLU:

Halkın Sesi Partisi 1 yılı aşan bir zaman önce kurulmuş, Yeni, genç bir partidir. Kadroları son derece iyi insanlardan oluşmaktadır. Heyecanla, çalışma aşkı ile vatan sevgisi, insan sevgisi, Millet sevgisi ile dolu insanlardan oluşan kadroları olan bir partidir.

HAS Partimiz, yerli, milli, maneviyatçı bir parti olmakla beraber; antiemperyalist, temel hak ve özgürlüklerden yana olan bir partidir.

Bu düşünceler doğrultusunda kadrolarımızı kurduk. Ben en geç görevlendirilmiş ilçe başkanıyım hemen hemen İstanbul’da.  Hatta şöyle ifade edeyim görevlendirildiğimde seçim sathına girilmişti. Tabii bu kısa süreç içerisinde hem
seçim, hem kuruluş, hem teşkilatlanma çalışmalarını yaptık. Bu bir hayli zor bir çalışma. Ayrıca maddi imkânlar noktasında da bizim sıkıntımız vardı.

Partimizi kurduktan sonra öyle AK Parti gibi hemen şurayı tutuk bunu alayım şunu da böyle yapayım yok. Hiçbir kaynak, hiçbir yardım yok. Hatta halimizi, hatırımızı soran bile olmadı.

Mesela ilçe binamızdaki tadilatı kendimiz yapmak zorunda kaldık. Dışarıdan adam getirip çalıştıracak imkanlarımız olmadığı için.

Böyle bir süreçten geçtik örgütümüzü kurduk. Ama mahalle teşkilatlarımızın tamamını oluşturmuş değiliz. Onun içinde çalışmalarımız devam ediyor.   RÖPORTAJ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 Belediyenin imkanlarını bütün halka yayacaksınız.

 

 Halkın sesi (HAS) Partisi’nin belediyecilik anlayışı dediğimizde aklımıza ne gelmeli, bize kısaca amlatırmısınız?


Belediyeyi aldığınız zaman imkanlarını bütün halka yayacaksınız.

Kadıköy’ün belediyeciliğinden örnek verelim. Kadıköy çok eski ve büyük bir ilçedir. Türkiye’de birçok ilden daha büyük bir ilçedir. Sorunları önemli ölçüde giderilmiştir. Ancak paylaşım noktasında maalesef bu eksikliği görmekteyiz. Minibüs yolunun üstü ile altına baktığınız zaman hizmet dağılımını görürsünüz.

Bize belediye nasip olursa minibüs ve midibüs hatlarını kaldırıp toplu taşıma, raylı sistemin ağırlıklı hayata geçirilmesini sağlarız. 

Biz ötekileştirmeyeceğiz, biz halkın partisiyiz, biz herkesi kucaklayacağız. Biz maneviyatçıyız derken, maneviyat pergelin bir ucu örf ve adetler diğer uçta bütün kesimleri kucaklayacağız. Bütün mazlumların haklarına sahip çıkacağız. Ermeni’nin de, Yahudi’nin de, Hıristiyan’ın da, sağcınınkinin de solcununkinin de hakkını arayacağız.

Kadıköy belediyesinin düzenledikleri etkinlikleri bakalım, kimlere yönelik? Hep kendi görüşlerine yakın insanlara yönelik kültür etkinlikleri düzenliyor. Biz bunu yapmayacağız. Bütün kesimlere yönelik kültür etkinlikleri düzenleyeceğiz.

Birde gençlere yönelik kültür ve spor alanlarında eksikliler var. Yaşlılarla ilgilide aynı sıkıntılardan söz edile bilir. Bunlara yönelik iyileştirme çalışmalılarımız olacak.

Gerçek halk meclisi kuracağız. O meclislerde halkın bütün kesimlerini çağırıp dinleyeceğiz. Sorunlarına çözümler üreteceğiz. Biz belediyeleri aldığımız takdirde liyakatli bu işte gerçekten anlayan kadrolarla Belediyeleri oluşturacağız. Şu kadarını söyleyeyim; hak yemesinler yeter. O bölgede çözülmemiş hiçbir sorun kalmaz. Bizim kadrolarımızın içerisinde sağcı arkadaşta var, solcu arkadaşta var, inanmayan arkadaşta var; Ermeni asıllı bir vatandaşımız gelip katılayım diyor. Ben de son derece inançlarıma bağlı bir insanım. İşte bu görüş çeşitliliği ile dürüst olan kadrolarla biz bunu yapacağız inşallah.

Bu gün Kadıköy belediyesinin uyguladığı yollardaki paralı otoparkı kaldıracağız. İnsanlar evlerinin önüne parsız park edebilecek. Daraltılan sokakları genişleteceğiz. Yeşil alanları koruyup artırmaya çalışacağız.

 

Haydarpaşa gar’ının kapatılıp başka amaçlarla kullanılacağı iddiaları hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

 Tarihi değeri yüksek bir yapı, Haydarpaşa Garı. Konum olarak da çok önemli bir noktada. Burada yapılacak olduğu ilan edilen proje; tarihi yapıya, tarihi dokuya hizmete yapılacak en büyük hata olarak görüyoruz.

 

  Kadıköy belediyesinin çalışmalarını değerlendirir misiniz?

Kadıköy çok eski ve büyük bir ilçedir. Türkiye’de birçok ilden daha büyük bir ilçedir. Sorunları önemli ölçüde giderilmiştir. Ancak paylaşım noktasında maalesef bu eksikliği görmekteyiz. Minibüs yolunun üstü ile altına baktığınız zaman hizmet dağılımını görürsünüz.

Kadıköy belediyesinin düzenledikleri etkinlikleri bakalım, kimlere yönelik? Hep kendi görüşlerine yakın insanlara yönelik kültür etkinlikleri düzenliyor. Türkiye’nin önemli kaynakları elinden çıkarıldı.

 Son olarak Ataşehirweb aracılığı ile iletmek istedikleriniz var mı?

Önümüzde belediye seçimleri var.  2014 yılı seçimlerine en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Kesinlikle eşitlikten, haktan, hukuktan yana bir tavır sergileyeceğiz. İhalelere kesinlikle fesat karıştırmayacağız. Kesinlikle yandaş ihaleciler oluşturmayacağız. Hak eden kimse girecek ihaleye alacak.

Türkiye bir tarım ülkesidir biliyorsunuz.  Uygulanan kotalar yüzünden insanlar ürünlerini toplayamaz hale geldiler. Mesela biz ciddi bir çay üreticisiyiz. Çaya devletimiz taban fiyattan belli miktar çayı alıp gerisini almıyor. Vatandaşı yarı fiyata alım yapan özel sektöre mahkum ediyor. Üretim maliyetinin altında bir fiyatla satmak zorunda kalıyor üretici. Bunun örneklerini çoğaltabiliriz; fındıkta vardır, şekerpancarında vardır.

Bush’a ait olduğu iddia edilen firma Türkiye’ye tatlandırıcı sata bilsin diye şeker üretimi, şeker fabrikaları bitirildi.

Türkiye’nin önemli kaynakları elinden çıkarıldı.

Tarım yok, sanayimiz yok, hayvancılık; dışarıdan hayvan getirir duruma geldik. İstihdamı ne ile sağlayacaksınız? Borsanız % 70’i yabancıların elinde. Benim ekonomim güçlü diyorsun. Büyüyorum diyorsun. Büyüyorsun ama tüketerek büyüyorsun üretimin katkısı yok. Şimdi büyümeyi durdurmak için uğraşıyorlar.

Açlık sınırı 2500 TL civarında iken 600 TL ye çalışmak için üniversite mezunu olan insanlar kuyruk bekliyorlar.

Yeni İstanbul yapacağınıza İstanbul’daki sanayiyi dışarı taşıyarak yoğunluğun artışını durdurmak daha az maliyetli değimli?

Sosyal dokuyu bozan önemli faktörlerden biri şehir içindeki AVM ler. Bizim dönemimizde AVM ler şehir dışında açılabilecek ve açılmış mevcut AVM içinde gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır. 

 Nato’nun Libya’da ne işi var denildikten bir hafta sonra muhaliflere yardım aşamasına gelindi Müstemleke valisi gibi yukarıdan gelen emirleri uygular hale geldik.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.