NERİMAN ALTINDAĞ TÜFEKÇİ'NİN ANISINA SAYGI GECESİ

24.03.2011 PERŞEMBE GÜNÜ / 20:30-23:00
KADİKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ KONSER SALONU
GİRİŞ ÜCRETSİZDİR

NERİMAN ALTINDAĞ TÜFEKÇİ

...İstanbul’da doğdu. Annesi Erzurum’lu Hayriye Hanım, babası Amasya’lı Nurettin Behiç Bey’dir. İlköğretimini, şimdiki adı Nilüfer Hatun olan, 19.uncu İlkokul’da tamamladı. Ortaöğretimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde bitirdiği yıl olan 1942’de açılan stajyer sınavını kazanarak Ankara Radyosu’na girdi.


O yıllarda Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulma hazırlıkları için Ankara’da bulunan Alman Kompozitör Paul Hindemith ve bir konser nedeniyle orada bulunan Orkestra Şefi Hermann Scherhen’in ses kalitesi nedeniyle kendisine mutlaka opera sanatçısı olması gerektiği yönündeki uyarı ve tekliflerini teşekkür ederek geri çevirdi.

Halk Müziği’nin bağımsız bir dal olarak ayrılmasından sonra bu ihtisas dalını seçen ilk kişidir .

1949 yılında Yurttan Sesler Korosu şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında artist-öğretmenlik derecelerine yükseldi. 1957 yılında Kadınlar Korosu’nu kurup yöneten sanatçı, 1959 yılında İstanbul Radyosu’na naklen geldi. Burada solistliğin yanısıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosu’nu kurup yöneten sanatçı, Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.


1972 yılında tekrar Ankara Radyosu’na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul’da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kuruluş çalışmalarına katılmak amacıyla 1976 yılında TRT’den ayrılarak Konservatuar’a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim Görevlisi olarak atandı. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak sürdürdüğü çalışmalarını 1998 yılında noktalayan Neriman Altındağ Tüfekçi’ye aynı yıl T.C. Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verildi.


Muzaffer Sarısözen’le 1951’den 1956’ya kadar süren evliliğinden Memil Sarısözen (1952) adlı bir oğlu, Nida Tüfekçi ile 1958’den 1993’te ölümüne kadar süren evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (1958) adlı bir kızı vardır.


Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuarında yer alan tüm yörelere ait türkü ve özellikle uzunhavaları aslına ve yöre uslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosu’nda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; ilk kadın solist, ilk kadın öğretmen, ilk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen ünvanlarına layık görülmüştür.

İstanbul Nişantaşı’nda doğup büyüdüğü ve ablası Perihan Altındağ Sözeri’nin Türk Sanat Müziği branşını seçmiş olmasına rağmen o Türk Halk Müziği’ne çok küçük yaşlarda hayran olmuş ve bir İstanbullu için çok zor olan yöresel tavırları ,hançere özelliği ve sesinin genişliği yanısıra çok titiz çalışması ile başarmış ve bu özellikleri onun gerek uzunhavalar gerekse kırıkhavalar konusunda en geniş repertuara sahip Halk Müziği sanatçısı olmasını sağlamıştır. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi’nin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” adlı bir de kitabı vardır.


Gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanısıra, Japon Kültür Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava’da açıklamalı konserler vermiştir. İstanbul Festivali gibi birçok müzik etkinliğine de şef ve solist olarak katılan, ulusal ve uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.


Bugün Halk Müziği’nin ön sıralarında yer alan sanatçıların çoğu onun öğrencileridir.

Neriman Altındağ Tüfekçi’nin bölgesel özelliklere olan yatkınlığı, her yöreye aynı derecede eğilmesi ve tüm türküleri aslından dinleyerek çalışması onu, Halk Müziğimizin en geniş repertuarına sahip sanatçısı konumuna getirmiştir. Doğu, Güney Doğu ve Kerkük Bölgelerinin en zor uzun havalarını en güzel, en doğru ve otantik icra eden; ekol olmuş bir sanatçıdır.

Tanınmış Halkbilimci Halil Bedii Yönetken “Derleme Notları” adlı kitabında Neriman Hanım için “Halk Türkülerimizin ideal üslubunun çok değerli temsilcisi” diye yazmıştır.

Türk Edebiyatının büyük ustalarından Yaşar Kemal kendisi için Ahmet Karaman’ın “İşte Biz” adlı kitabında şu sözlere yer verir ; “Bizim Müziğin en ustalarından biridir Neriman Tüfekçi “ .

Türkü aşığı şair –ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu bir söyleşisinde “Neriman’dan başka kimseyi dinlemem ,hele Kışlalar Doldu Bugün çalacaksanız sakın başkasından çalmayın , dinlemem“ diyerek sanatçıya olan hayranlığını dile getirmiştir .

Bu Büyük sanatçı'yı 03.02.2009 Salı günü geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul'da kaybettik  

(HASİBE GÜR)
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110