KORE SAVAŞINDAN 60 YIL SONRA GELEN TÜRK ASKERLERİNİN GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI

KORE SAVAŞINDAN 60 YIL SONRA GELEN TÜRK ASKERLERİNİN GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI

KORE SAVAŞINDAN 60 YIL SONRA GELEN TÜRK ASKERLERİNİN GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI
Kore Savaşı'nın 60. yıldönümü Kuzey ve Güney Kore'de anılıyor. Savaşın yıldönümünde Life'ın internet sitesinde cephedeki Türk askerinin hiç görülmemiş bir fotoğrafı yayınlandı. SEUL - Kuzey ve Güney Kore'de savaşın başlamasının 60. yıldönümünü anılıyor. Güney Kore'nin başkenti Seul'de, savaşın başladığı güne atıfla "6/25" olarak adlandırılan savaşı anmak için resmi tören düzenlerdi.

Devlet Başkanı Lee Myung-bak törende, savaşa asker veya yardım gönderen ülkelerin temsilcilerini takdim ederek konuşma yaptı. Törene Güney Koreli ve yabancı gaziler, büyükelçiler ve muvazzaf Kore ve ABD askerleri katıldı.

Lee, "60 yıl önce bugün, Kuzey Kore komünistleri, bir hafta sonu şafağında herkes huzur içinde uyurken 38. paralelin tüm cephelerinden ateş açtı" dedi.

K. KORE SAVAŞI ABD BAŞLATTI
Savaşı, "anavatanın kurtuluş savaşı" olarak nitelendiren Kuzey Kore'deyse yıldönümünde devlet ajansı, "ABD, Kore savaşının kışkırtıcısı" başlığıyla, "savaşı sürpriz bir saldırıyla ABD'nin başlattığını" belirttiği bir yazı yayımladı.

Yazıda, "Tüm tarihi gerçekler, Kore'de savaşı başlatanın ABD emperyalistleri olduğunu gösteriyor ve ABD bu sorumluluktan asla kaçamaz" denildi.

TÜRKİYE 741 ŞEHİT VERDİ
25 Haziran 1950'de başlayan savaşta Güney Kore'ye yardım için BM şemsiyesi altında, ABD'nin dışında 15 ülke asker gönderdi. Çin askerleriyse Kuzey Kore'nin yanında savaştı. 3 yıl süren savaş ateşkesle sona erdi, ancak daimi bir barış anlaşması hala imzalanmadı. Bu sebeple iki ülke, teknik olarak hala savaş durdumunda gözüküyor.

Kore Savaşı'nda Türkiye'den de 5090 askerden oluşan bir tugay savaştı. 741 Türk askeri şehit olurken, 2 binden fazla askerimiz gazi oldu.

TÜRK ASKERİNİN CEPHEDEN GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI
Life ise internet sitesinde, savaşın yıldönümünde cepheden görülmemiş fotoğraflar yayınladı. Yayınlanan fotoğraflar arasında Türk askerlerinin resmi de bulunuyor.

Güney Kore'de caydırıcılık için 28 bin 500 Amerikan askeri bulunuyor.


Kaynak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER