SARIMSAKLI LAHMACUN

SARIMSAKLI LAHMACUN ataşehirweb rehberi

SARIMSAKLI LAHMACUN
SARIMSAKLI LAHMACUN

Erkek sebzeleri manavdan alıp hanıma getirir. Kalk hatun yıka sebzeleri der, sonra bir tepsiye aldırır. Tepsiyi alıp fırının yanındaki kasaba götürüp al usta şundan lahmacunluk çek der. Kasap lahmacunluğu çeker fırına verilir. Fırın hazırlanmış harcı hamurlara yayarak pişirir, tepsiye dizilir. Erkek tepsiye alır eve getirir afiyetle yenilir.

Şimdi bu da nesi diyeceksiniz :) Antep'de bir lahmacun hikayesinin genel çerçevesi diyeceğim bende. Şaka biryana genelde bu şekilde yaptırılmakla birlikte tabiki ben size evde nasıl hazırlayabileceğinizi anlatacağım.

Gaziantep'de en çok yapılan lahmacun bol sebzeli ve sarımsaklı olur. Soğan kullanılmaz. Başka bir çeşit daha lahmacun var ki onda soğan ve nar ekşisi kullanılıyor. Şimdi tarifini yazacağım lahmacun en çok tercih edilen sarımsaklı olanı.

Malzemeler: (6 kişilik)

    * 1 kg et
    * 1.250 gr domates
    * 5 demet maydonoz
    * 300 gr yeşil biber
    * 10-12 diş sarımsak
    * 1,5 yemek kaşığı salça
    * tuz
    * karabiber
    * pul biber

Hazırlanması:

    * Domates ve biberi dörder parçaya bölün, maydonozu ayıklayıp saplarını kesin
    * Elektrikli et makinasında (iri süzgeci kullanılarak) kıyma, domates, biber ve maydozun çekilmesi gerekiyor. Eğer tek tek çekmek isterseniz maydonoz çekimi sırasında makina zorlanır. Bu yüzden makinanın ağzına ara ara biraz kıyma, domates, biber ve maydonoz koyarak birlikte çekilmeli. (Bu çekme işlemi bittikten sonra çekilen karışım bir kere daha makinadan geçirilmesi iyi olur)
    * Çekilip hazırlanan et-sebze karışımı domatesten dolayı sulu olacaktır, ince telli bir süzgeç yardımı ile fazla suyunu süzdürün
    * Karışıma, salça, ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber ve pul biber ekleyerek karıştırın (salçayı güzelce ezip homojen olarak dağıtmanız gerekiyor). Harcınız hazır:Bu hazırlanan harcı biz buradaki mahalle fırınlarında pişirtiyoruz. Hazır mayalı ekmek hamurundan parçalar koparıp (yaklaşık 65 gr lık) merdane ile açarak üzerine harçtan sürüp odun fırınlarında pişiriliyor. Tabi Antep dışında böyle bir imkan olmadığı için evde hazırlamanıza yardımcı olacak kenaryazıları blogundan alıntı yapmak istiyorum. Evde hazırladıkları lahmacun için hamuru da kendileri yoğurup evdeki fırınlarında pişirmişler. Kendileri 500 gr kıyma kullanmışlar ama buna karşılık sebze miktarı daha az. Yani benim yazdığım harçtan daha az miktarda harç elde ettiklerini tahmin ediyorum.  Hamurun tarifi aşağıda:

Malzemeleri: (500 gr kıyma için!)

    * 6 su bardak un
    * 1 tatlı kaşığı tuz
    * 1 tatlı kaşığı şeker
    * 1,5 su bardağı ılık su (miktar una göre ayarlanabilir)
    * 1 çorba kaşığı kuru maya
    * ½ çay bardağı sıvı yağ

Kuru maya kullanıyorsanız unun içine önceden katarak, yaş maya kullanıyorsanız ılık suda eriterek hamurunuzu yoğurup hazırlayın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp merdane ile 2-3 yufka kalınlığında açıp üzerine harçtan yayarak turbo ayarda 10 dk kadar (kızarana kadar) pişirin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER