Bir Destanın İzleri Tuzla’da Çanakkale Savaşı Müzesi Açıldı

Bir Destanın İzleri Tuzla’da Çanakkale Savaşı Müzesi Açıldı

Bir Destanın İzleri Tuzla’da  Çanakkale Savaşı Müzesi Açıldı
Tuzla Belediyesi tarafından ilçemize getirilen Çanakkale’den Anadolu’ya isimli tarihi sergi, İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Çanakkale Savaşı malzemelerinden ve o günlerden kalan hatıralardan oluşan “Çanakkale’den Anadolu’ya” isimli özel sergi, 8 Nisan’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Serginin açılış törenine Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Kemalettin Gür, Milli Eğitim Müdürü  Neşat Yayla ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışta konuşma yapan Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet; “Tarihimizin dönüm noktası olan ve dünyada eşi benzeri olmayan bir destanını hepimizin bilmesi gerekir. Böylesi bir tarihi mirası ecdadın orada ne şartlarda ve nasıl zafer kazandığını gösteren bir sergiyi öğrencilerimizle ve Tuzla halkı ile buluşturan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür ederiz” dedi.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında, “Tarihimizi gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek için bizlere düşen görev çocuklarımıza bu toprakların ne tür fedakarlıklarla kazanıldığını anlatabilmektir. Belediye olarak Çanakkale ruhunun halkımıza ve özellikle de gençlerimize aktarmada bir katkımız olursa ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

8 Nisan tarihine kadar gezilebilecek sergide, 36 cam fanus içerisinde 4 bin parçadan oluşan muhtelif savaş malzemeleri, gerçek ebatlarda ve o günkü kıyafetleri ile balmumu askerler, temsili mezar taşları, 150 adet resim ve tablo ve 25 adet yazı ve görsel yer alıyor. Sergiyi ziyarete gelenler ayrıca, TRT imzası taşıyan Çanakkale savaşının yer aldığı bir kısa filmi izleyerek, o günün şartlarını gözlemleme imkanı buluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER