Türkiye'nin en yaşlı 3 ili Çankırı, Kastamonu, Sinop

Türkiye'nin en yaşlı nüfusu Çankırı, Kastamonu, Sinop. Oraların havası ve suyundan dolayı 21 günde birkaç yaş gençleşip geliyorsunuz.

Türkiye'nin en yaşlı 3 ili Çankırı, Kastamonu, Sinop
 Türkiye'nin en yaşlı 3 ili Çankırı, Kastamonu, Sinop

Türkiye'nin en yaşlı nüfusu Çankırı, Kastamonu, Sinop. Oraların havası ve suyundan dolayı 21 günde birkaç yaş gençleşip geliyorsunuz.

Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı Kemal Aydın, ‘1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü' dolayısıyla, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ‘Uluslararası Yaşlılık Araştırma Merkezi'ni kurduklarını, burada yaşlılıkla ilgili danışmanlık ve yaşlı hakları konusunda eğitim faaliyeti yürüteceklerini söyledi.

Dünyada yaklaşık 2 milyar insanın 2050 yılında yaşlanacağını aktaran Kemal Aydın, "Bu insanlara kim bakacak? Nerede bakılacak? Yaşlıların haklarını kim koruyacak? Özel sektör ve devletin rolü ne olacak? Bütün bunları anlayacak bir kuruluşun Türkiye'de kurulmasına karar verdik" dedi.

‘Hep birlikte yaşayalım, hep birlikte yaşlanalım' sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Aydın, "Huzurevi değil, huzurlu evleri kuralım. Bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerini geliştirelim. Sağlıklı insanın yeri, evi olsun. Bunun için Ulusal Yaşlanma Kurultayı'nı Kastamonu'da yapacağız. Yaşlanma, yaşlılar demek değil, anne karnından başlayan 140 yıllık bir süreç. 140 yıla kadar insanlar yaşayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de ortalama yaşam süresinin 80 yıla kadar yükseldiğini belirten Kemal Aydın, "Hükümetin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile yaşam beklentisi 10 yıl arttı" diye konuştu.

‘TÜRKİYE'NİN EN YAŞLI İLLERİ ÇANKIRI, KASTAMONU, SİNOP'

Türkiye'nin en yaşlı nüfusunun olduğu iller hakkında da bilgi veren Kemal Aydın, "Türkiye'nin en yaşlı nüfusu Çankırı, Kastamonu, Sinop. Oranın havası ve suyundan dolayı 21 günde birkaç yaş gençleşip geliyorsunuz. Bu konuda Türkiye'de bir girişim başlatacağız. Bölgeler arası bir dayanışma olacak. Pilot il olarak Karadeniz olacak, çünkü en yaşlı nüfus orada yaşıyor. Yaşlı rehabilitasyon ve bakım merkezleri kurulduğu zaman, yaşlılık 'acizlik' olarak görülmeyecek" şeklinde konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER