ELEKTROMANYETİK DALGALAR NE KADAR ZARARLI ?

ELEKTROMANYETİK DALGALAR NE KADAR ZARARLI ?

ELEKTROMANYETİK DALGALAR NE KADAR ZARARLI ?
ELEKTROMANYETİK DALGALAR NE KADAR ZARARLI ?

ANKARA - Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, cep telefonlarının iletişimin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ve bu iletişimi sağlayan baz istasyonlarının da ayrı düşünülemeyeceğine dikkati çekerek, baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların, limit değerlerin altında olduğu sürece de sağlığa olumsuz bir etkisinin olmayacağını kaydetti.

Bu cihazların elektromanyetik etkisini azalttığı iddia edilen bazı ürünler bulunduğuna işaret eden Şeker, 'Elektromanyetik dalgaların etkisini azalttığı iddia edilen, boncuk, perde gibi ürünlerin hiçbir yararı yok. Bu tür ürün üreten firmaların, ABD'de mahkeme kararıyla insanların zafiyetlerini kullanarak para kazanmayı amaçladıkları tespit edilmiştir' dedi.

Şeker, mobil iletişimin temel elemanları olan baz istasyonları ve cep telefonlarının Dünya Sağlık Örgütü'nün yan kuruluşu olan Uluslararası İonize etmeyen Radyasyondan Koruma Birliği (ICNIRP) tarafından belirlenen limit değerler çerçevesinde elektromanyetik dalga yaydığını ve bu limit değerlerin altında kalındığı sürece sağlığa olumsuz etkisinden söz edilemeyeceğinin altını çizdi.

Elektromanyetik dalgalara maruz kalmanın bazı şartlar altında insanlarda ısısal ve ısısal olmayan etkiler oluşturduğunu da belirten Selim Şeker, 'Elektromanyetik dalgaların sağlığa zararları konusunda önlem almak veya azaltmak mümkündür' diye konuştu.

Kırsal alanlarda ve şehirlerde kurulan baz istasyonlarının seviyelerinin farklı olduğuna işaret eden Selim Şeker, 'Mevcut standartlar 1998 yılından beri uygulanmaktadır. Bilinen bilgi birikimi ışığında AB'nin kabul gördüğü; insana ve cihazlara istenmeyen etkilerin oluşmayacağı öngörülen değerlerdir. Bu değerler elbette ileride değişebilir' görüşünü dile getirdi.

Baz istasyonları ile cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların, radyasyon ile kıyaslanmaması gerektiğini de belirten Şeker, 'Zira atom bombası ile cep telefonlarının kıyaslanması mümkün değildir' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER