Sarıgül ile Baykal buluşmasının perde arkası

Sarıgül ile Baykal buluşmasının perde arkası

Sarıgül ile Baykal buluşmasının perde arkası
Birbirlerinin izine kurşun atan Baykal ve Sarıgül 5 yıl sonra buluştu. Şok görüşmenin ayrıntıları belli oldu.

Uzun yıllar siyasette kanlı bıçaklı olan Sarıgül ve Baykal'ın ne konuştukları merak ediliyordu. Görüşmeyi ayarlayan Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay, Akşam gazetesinden Ersin Bal'a ziyaretin perde arkasını anlattı:

YEMEKTE TELEFON GELDİ
"Mustafa Sarıgül, Ankara'ya gelince hem geçirdiğim rahatsızlık, hem de gözaltına alınıp serbest bırakılmamla ilgili geçmiş olsun demek için beni ziyaret etmek istemiş. Bu ziyareti önceden haber vermedi, bana da sürpriz oldu. Çarşamba günü Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'le birlikte Denizciler Caddesi'ndeki bir lokantada öğle yemeği yerken, evden telefon geldi. Angora Evleri'nin güvenlik biriminden aramışlar ve Mustafa Sarıgül'ün beni ziyaret etmek istediğini söylemişler..

OLCAY HANIM'I GÖRÜNCE İÇİM CIZ ETTİ
Ben de, hemen geleceğimi belirterek misafir etmelerini istedim. Benim Angora Sitesi'ndek evimle Baykal'ın evi aynı sokakta. Sarıgül, benim evime giderken Deniz Bey'in eşi Olcay Hanım'la karşılaşmış. Bana geçmiş olsun dedikten sonra, bunu anlattı ve 'Olcay Hanım'ı görünce içim cız etti. Sayın Baykal'ı ziyaret etsem acaba nasıl karşılar' diye sordu. Sonra da Baykal'ın evine haber gönderip, ziyaret etmek isteğini iletti.

BAYKAL GÜLER YÜZLE KARŞILADI
Sayın Baykal, 'birlikte buyursunlar bekliyorum' diye haber göndermiş. Bunun üzerine Sarıgül ile beraber Baykal'ın evine gittik. Karşılaşma anı çok sıcak geçti. Baykal bizi, nezaketle, olgunlukla, güleryüzle karşıladı. Olcay hanım pasta ve çay ikram etti. Yaklaşık bir saat süren ziyaret sırasında eski anıları tazeledik.

CHP KONUŞULMADI
Sarıgül'ün, Baykal'ı ziyareti tamamen spontane gelişti. Canlı tanığıyım. Bütün samimiyetimle söylüyorum, görüşmede CHP veya siyaset üstüne bir konuşma olmadı. Ziyaret farklı yorumlanabilir. Ancak şerefim üstüne söylüyorum ki, siyaset stratejisi konusunda tek kelime bile edilmedi. Geçmişteki yaşadıklarımızı, ortak hikayelerimizi anımsayıp konuştuk. Nezaket amaçlı, kendiliğinden gelişen bir görüşme oldu."

SARIGÜL KIYACAK, BAYKAL ŞAHİTLİK YAPACAK
Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın nikah töreni ilginç bir buluşmaya tanıklık yapacak. Mustafa Sarıgül, Baykal'a karşı genel başkan adayı olduğu olaylı CHP kongresi sonrası Baykal ile ikinci kez bir araya gelecek. Işık'ın Burcu Kapu ile dünya evine gireceği nikahı Şişli Belediye Başkanı Sarıgül kıyacak. Işık'ın şahitlerinden biri de Deniz Baykal. Diğer sahitler arasında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Nafiz Özak, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, işadamı Ferit Şahenk, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve Teknik Direktör Fatih Terim de var.

'MAGANDA'DAN ZİYARETE UZANAN YOL
Baykal - Sarıgül ikilisi en son 2005'te olaylı CHP kongresinde karşılaştı. İki taraf da kılıçları çekmişti. Sarıgül, Baykal'ın karşısında lider adayıydı. Baykal kurultayda yaptığı konuşmada, Sarıgül ile ilgili rüşvet iddialarını gündeme getirmiş ve 'CHP ne rüşvet alanlara, ne de verenlere pabuç bırakacak. Bu CHP Genel Başkanı'nı senin ağababaların bile kaçırtamadı. Maganda ağzını bırak, bu ağızlarla bir yere varamazsın. Sen kim oluyorsun, otur yerine' diye hakaret etmişti. Sargül bu tavır sırasında çok öfkelenmiş ve taraflar arasında yumruklu kavga çıkmıştı. Sarıgül İstanbul'a dönüşünde 'Genel merkezin baronları beni durduramayacak' diye meydan okumuştu. Bu olaylı kongrenin ardından Sarıgül CHP'den ihraç edildi. Baykal'a yönelik kaset komplosunun ardından patlayan yine Baykal'a yönelik suikast iddiasında da Sarıgül'ün Baykal'ı vurdurtacağı öne sürülmüştü. Sarıgül, bir süre önce de Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı almıştı.

(Kaynak: İnternethaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER