CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'dan Yanlış tedavi iddiası!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığının 2012 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sırasında CHP'li milletvekilinden dikkat çekici bir açıklama geldi. Yanlış tedavi iddiası!

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'dan Yanlış tedavi iddiası!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sağlık Bakanlığının 2012 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sırasında CHP'li milletvekilinden dikkat çekici bir açıklama geldi.

Yanlış tedavi iddiası!

 Bütçe üzerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, son 3 yıl içinde Türkiye'deki tıbbi deneylerde 893 yurttaşın hayatını kaybettiğine yönelik haberden Sağlık Bakanlığının bilgisinin olup olmadığını sordu.

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ise Sarı'ya yanıt verirken, Türkiye'de 2,5 yıldır klinik araştırmalar yönetmeliğinin değişik nedenlerle iptal edildiğini, bu nedenle klinik araştırma yapma olanağının çoğu zaman zaten bulunmadığını ifade etti.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Van depreminde enkaz altında kalan 14 yaşındaki Yunus'un fotoğraflarının basında geniş şekilde yer aldığını anımsatarak, ''Onun o enkazdan çıkarılışı tam bir hekimlik cinayetidir. Enkazdan kurtarıldı ama tıp tarafından öldürüldü'' dedi.

Kendisinin Genel Cerrah Uzmanı olduğunu belirten ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın vefatına değinen Düzgün, ''Sayın Başbakan'ın annesi laparoskopik yöntemle ameliyat geçirmiş. Bu, dünyanın her yerinde hastanın 24 saat içinde taburcu edilmesi maksadıyla yapılır. Daha az travmatik olsun diye. Ama Sayın Başbakan'ın annesi neden 5 gün boyunca yoğun bakımda yatırılmış? Her hasta yoğun bakıma yatırılmaz. Bunun tıbbi kriterleri vardır. Sayın Başbakan'ın annesinin ölüm nedeni nedir? Otopsi yapılmış mıdır? Bugün Türkiye'deki sağlık politikaları sonucunda geldiğimiz yer, Sayın Başbakan'ın annesini tedavi edemeyeceğimiz durumdur'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Öz, performansa dayalı ücret ödenmesi yönündeki düzenlemenin, sağlık hizmetinde kaliteyi düşürdüğünü savundu. Öz, hekimlerin daha fazla puan almak için daha fazla hastaya bakmak istediklerini, sonuçta hastalarına çok az zaman ayırdıklarını söyledi.

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, ''9 Yıldır bakanlık yapıyorsunuz hala sağlıkta iş gücü planlaması yapamadınız'' eleştirisini yöneltti.

AKP Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal'ın, konuşmasında sık sık Bakan Akdağ'a teşekkür etmesi muhalefet partisi milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Bazı milletvekilleri, ''Bize de teşekkür et'', ''38 teşekkür oldu, 40'a tamamla'' sözleriyle tepkilerini dile getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun, ''Yozgat'a bir şey iste'' diye bağırması üzerine Soysal, ''İstememe gerek yok. Sayın Bakan biz istemeden getiriyor hizmetleri'' yanıtını verdi.    (Cumhuriyet )

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER