Sen güzel kardeşim

Sen güzel kardeşim.....

Vicdanların ağırlaştığı, kirlenmişlerin yuvalandığı, ahlaki sefaletin yüz bulduğu, cehaletin, fanatiklik belasının, günahların iç içe yaşadığı ve doğruluk adı arkasına gizlendiği, huzurun huzursuzluktan beslendiği, sevginin yandaşlıkla ölçüldüğü, ötekileştirmenin keyfiyete bağlı olarak sıfat değiştirdiği yerde ne dost ola, ne kardeş ola, ne geçmiş kala, ne umut ola...

Sen güzel kardeşim, geçmişteki güzel günler için, gelecekteki umut dolu günler için ne olur, çalıyorlar ama çalışıyorlar da deme... Hem bu dünyada hem de öteki dünyada sorgusu var, lütfen beni de kendini de üzme...

Sen güzel kardeşim, ırkçı Türkler diyip, pkk ya meyletme. Çok basit bir muhasebesi var bu işin güzel kardeşim, Lazca şarkıları herkes nasıl bayıla bayıla dinliyorken, Kürtçe dinlemiyor. Sor bir kere de kendine... Kimse kimseden bir ırk dolayısı ile nefret etmiyor.Yapan malum kişiler; eşkiyalık, bölücülük, teröristlik yapmasa, bu vatanda kardeşçe yaşamak istiyoruz dese, dinlenmez mi Kürtçe şarkılar da dört bir yanda. Bunu bir sorgula güzel kardeşim. Yeter artık suçu hep başkasına attığın, bir de dön kendine bak be güzel kardeşim ?

Sen güzel kardeşim, hayatın her alanına müdahale etmeyi bilgi, eğitim, görgü olarak sayan, dünya vatandaşı, çağdaş, erdemli kardeşim. Her yere uzanır, kızar, kötüler, müdahale edersin ama kendi hayatına asla dokundurmazsın. Sen niye eleştirilmez ve dokunulmaz olasın ki? Özgürlük bir sana mı güzel canım kardeşim? Gel hep beraber özgür olalım olmaz mı? Var gel sen kimseye cahil deme, cehalet bildiğin gibi bir şey olmayabilir belki ? Olamaz mı ?

Sen güzel kardeşim, bir kelamı emir telakki edip sorgusuzca yaparsın. Yapacağın günler de gelecektir elbet ama önce bir hakim olsan kelama? Belki sana "ol" emri gelmiştir de, derin manalar içerir... Ol'mak üstün bir meziyettir. Ol'u hazır ol olarak anlayıp, durduğun yerde durmakla hata ediyorsan ? Sorgulamadan bilebilir misin? Bir düşünsene ?

Ben demiyorum ki herkes aynı olsun, aynı bilgi ve görgüde olsun. Olmayacak biliyorum, ama bunun olmayacağını sizin de bilmenizi istiyorum. Fanatiklik belasına saplanma be güzel kardeşim. Ne sen mutlak doğrusun, ne de ben... Kendini çağdaş, özgürlükçü, her şeyin en iyisini bilen olarak görme de, gerisini hallederiz be güzel kardeşim.

Git istediğin partiye oy ver, git istediğin siyaseti yap ama kendini nimetten görme. Tek gereken, öncelikle gereken, hataya hata, yanlışa yanlış diyebilmek. Sırf tarafıyız diyerek günahları örtmemek, hataları savunmaya kalkmamak sence de doğru olan değil mi, ha kardeşim? Bir denesene güzel kardeşim?

Denersen dost ola, kardeş ola, geçmiş kala, gelecek umutla dola...
YORUM EKLE

banner110

banner109