Rus Aşısı ilk Türkiye'ye gelecek

Rusya'nın ilk aşıyı açıklamasının ardından DSÖ'den onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden birinin de Türkiye olacağı kaydedildi.

Rus Aşısı ilk Türkiye'ye gelecek
Rus Aşısı ilk Türkiye'ye gelecek

Rusya'nın ilk aşıyı açıklamasının ardından DSÖ'den onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden birinin de Türkiye olacağı kaydedildi.

Rusya'nın ilk aşıyı açıklamasının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye'de kullanılabilmesi için DSÖ'den onay gerektiğini belirtti. Ayrıca Rusya ile karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden birinin de Türkiye olacağı kaydedildi.
Koronavirüsle mücadelede ‘İlk aşıyı kim bulacak’ yarışında Rusya, kendini lider ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, dünyada KOVID-19’a karşı ilk aşıyı geliştiren ve resmen tescil eden ülke oldu.

Bu aşı yeterince etkili ve yapıldığı kişilerde uzun süreli bağışıklık sağlıyor. Aşının gerekli tüm klinik deneyleri geçtiğini de vurgulamak isterim” dedi. Aşının geliştirme sürecine ailesinin de doğrudan katkıda bulunduğunu belirten Putin şunları söyledi:

“Tescil süreci tamamlanan koronavirüs aşısının deney sürecine kızlarımdan biri de katıldı. Aşının geliştirilmesine katkıda bulundu.

İlk aşı yapıldığında o gece ateşi 38 dereceye çıktı. Ancak ertesi gün 37 seviyelerine düştü ve başka yan etki gözlenmedi.”

Aşıyı, Rus liderin hangi kızının denemiş olabileceği merak konusu oldu. Rus basını, 2019’da 634 milyon dolar yatırımla kurulan “Nomeko” adlı biyolojik araştırmalar ve ilaç şirketinin önde gelen hissedarı olan, Putin’in büyük kızı Maria Vorontsova’nın aşıyı denemiş olabileceğini yazdı.

Rusya Biyolojik Araştırmalar Gamalei Enstitüsü ile Rusya Savunma Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu geliştirilen aşıya “Sputnik-V” adı verildi. Aşının iki aşamalı uygulamasının 2 yıla kadar bağışıklık sağladığı bildirildi.

Rusya’da toplu aşılama işlemlerinin ekim ayında başlaması planlanıyor. Koronavirüsle mücadelede ‘İlk aşıyı kim bulacak’ yarışında Rusya, kendini lider ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, dünyada KOVID-19’a karşı ilk aşıyı geliştiren ve resmen tescil eden ülke oldu.

Bu aşı yeterince etkili ve yapıldığı kişilerde uzun süreli bağışıklık sağlıyor. Aşının gerekli tüm klinik deneyleri geçtiğini de vurgulamak isterim” dedi.

DSÖ: RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Yazeviç, Cenevre’de yaptığı açıklamada temkinli bir üslup kullanarak, “Rusya’daki ilgili kurum ve kuruluşlarla sürekli temas halindeyiz.

Rus tarafından ilan edilen aşının sınıflandırılmasıyla ilgili daha sıkı çalışma başlatacağız. Tüm dünya bu pandemiden kurtulma yolunu arıyor” dedi.

BİLİM KURULU NE DEDİ?
Hürriyet'in haberine göre, Rusya’nın açıklamasının ardından Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye’de kullanılabilmesi için DSÖ’den onay gerektiğini belirtti. Rusya ile aramızdaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri de Türkiye olacak.

BELLİ KRİTERLER VAR
Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz DSÖ’nün belirlediği kriterlerin varolduğunu vurguladı.Hasöksüz "Bir aşının eczanede satışına kadar geçecek aşamalar hayvan deneyi, model hayvan deneyi ve en son insan deneyleridir. Hiçbir araştırma bu kuralların dışına çıkamaz.

Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar mevcut. Rusya’nın aşı geliştirme aşamalarını henüz bilmiyoruz.

Ancak DSÖ ile temastalar. Onay verildiği takdirde bu mutluluk verici bir durum olacak. Dünyada sekiz farklı aşı geliştirme çalışmaları var umarım hepsi mükemmel şekilde sonuç verir." dedi

YAYINI BEKLİYORUZ
Prof. Dr. Tevfik Özlü "Türkiye Rusya ile aşı konusunda diyalog içinde. Rusya’nın aşıyı bulması iyi bir haber. Ama ayrıntısını henüz bilmiyoruz, yayınlanınca göreceğiz." dedi.

KORUYUCULUK ÖNEMLİ
Doç. Sema Kultufan Turan aşı haberinin mutluluk verici olduğunu söyledi ve "Şimdi sıra faz çalışmalarını kontrolde.

Henüz ayrıntı olmadığı için bilmiyoruz ama aşının ne kadar süre koruyuculuğu olduğunu önümüzdeki dönemde göreceğiz. " dedi 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 13:33

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109