Hamburger yanında salata, ayran veya meyve suyu tercih edin

Hamburger yanında salata, ayran veya meyve suyu tercih edin

Hamburger yanında salata, ayran veya meyve suyu tercih edin
HAMBURGER YANINDA AYRAN İÇİN

Sağlık Bakanlığı gençlere, “Hamburger yanında salata, ayran veya meyve suyu tercih edin” önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı besin seçimi konusunda gençlere önerilerde bulundu.

Besleyici değeri düşük, yüksek enerjili, fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler yerine, evde hazırlanan çiğ sebze, salata, yoğurt, sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Bakanlık, “Fast food restoranlara arada bir gidilecekse, hamburger yanında salata, ayran veya meyve suyu tercih edin” önerisinde bulundu.

Bakanlığın gençlere ve ailelerine diğer önerileri şöyle:

“-Gençler dışarıda yüksek yağlı yiyecek tüketmiş ise evde az yağlı yiyecekleri tercih etmelidirler.

-Yiyecek alış verişi menü planlama, yemek hazırlama ve pişirme konularında gençlerden yardım istenebilir,

-Ev dışında yedikleri yiyeceklerin seçimi için öneri getirilebilir. Bu yolla kilo kontrolü yolu da öğretilmiş olur,

-Sağlıklı yaşam tarzı için düzenli egzersiz, düşük yağlı yiyecek, sebze meyve tüketimini artırma sigara içmeme, alkol kullanmama konularında çocuklarınızı bilinçlendirebilirsiniz. Bunun için de sizin iyi örnek olmanız gerekmektedir,

-Eğer çocuğunuzun kilo sorunu varsa onu eleştirmeden yaşam tarzını değiştirmense yardımcı olmalı ve bir diyetisyenden yardım istemelisiniz. Bu denemede oluşabilecek duygusal sorunları iyi iletişim ile çözmeye çalışmalı bunun abur cubur beslenmeye yol açmasına engel olmalısınız. Evinizde sağlıklı yiyecekler bulundurmaya özen göstermelisiniz.

-Genç kızlar çekici bir vücuda sahip olma güdüsüyle çoğu kez hatalı diyet yapmakta bunun sonucunda davranış bozuklukları gelişebilmektedir. Erkekler ise, egzersiz yapmaya, vücut geliştirmeye önem vermektedir. Bunun için de proteinden zengin beslenmeye çalışmaktadırlar. Oysa ki fazla protein tüketimi gerekli değildir,

-Çocuğunuzla birlikte fiziksel aktivitenizi artırmaya özen gösterin. Gençler sürekli arkadaşlarıyla vakit geçirmekte, ödev yapmakta, hatta saatlerce telefonla görüşmekte ve çok meşgul görünmektedirler. Ancak bu aktiviteler aktif yaşadıklar anlamına gelmemektedir.

-Gençler için aktivite kendini enerjik hissetme, güven, iyi bir görünüm, okul başarısı, yaşam boyu doğru alışkanlık kazanma, kronik hastalık risklerini azaltmak için önemlidir. Ancak bu yaş grubunda aktiviteyi azaltan en önemli nedenler sınavlar, hazırlık kursları, televizyon, bilgisayar oyunlarına fazla ayrılan zamandır.

-Gençlere 16 yaşa kadar haftada üç yada daha fazla 20-25 dakika egzersiz önerilmekte, 16 yaş üzerindekilere 30 dakika her gün egzersiz veya 3-5 kez 30-60 dakika aerobik egzersiz önerilmektedir.

(star)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER