Bina Tamamlama Sigortası 

Bina tamamlama sigortası,  kentsel dönüşüm projelerinde değil aynı zamanda inşaat yapım işlemlerinde de bina tamamlama sigorta yaptırmak gerekir. 

Bina Tamamlama Sigortası 

Bina Tamamlama Sigortası 

Bina tamamlama sigortası,  kentsel dönüşüm projelerinde değil aynı zamanda inşaat yapım işlemlerinde de bina tamamlama sigorta yaptırmak gerekir. 


Bina tamamlama sigortası, kentsel dönüşümde inşaatların tamamlanamaması ve mağduriyetin artması ile birlikte 16.03.2005 tarihinde ilgili bir yasa yürürlüğe girmiş bir sigorta türüdür. Elbette yalnızca kentsel dönüşüm projelerinde değil aynı zamanda inşaat yapım işlemlerinde de bina tamamlama sigorta yaptırmak gerekir. 

Bina Tamamlama Sigortası Nedir?

Bina tamamlama sigortası, ön ödemeli olan konut satışlarında ve kentsel dönüşüm projelerinde alıcı tarafın mağduriyet yaşamaması amacıyla oluşturulmuş bir sigorta türüdür. 16.03.2005 tarihinde yürürlüğe girmiş ve inşaat şirketinin binanın veya kentsel dönüşüm projelerinin tamamlanmasına ilişkin sorumluluğunu yerine getirmemesi durumuna karşı güvence sağlamıştır. 

Bina Tamamlama Sigortası Zorunlu mu? 

Bina tamamlama sigortası, bina yapımı ve projelerin yarım bırakılması veya hiç başlamaması riskine karşı inşaat firmaları için bina tamamlama sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Bina tamamlama sigortası sayesinde konut sahibi olmak için yüksek bedeller ödeyen tüketiciler, inşaat şirketi iflas etse bile, konut sahibi olabilirler. 

"Konut sigortası nedir?" başlıklı yazımızı okuyarak konut sigortası hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin 

Bina Tamamlama Sigortası Avantajları

  • Bina tamamlama sigortası hem daire sahiplerini hem de inşaat firmalarını koruyan bir sigortadır ve büyük avantajlar sağlar. Gel, bina tamamlama sigortasının avantajlarını birlikte inceleyelim.  
  • Bina tamamlama sigortası yaptırarak inşaat firmasının keyfi davranışlarına karşı kendini güvence altına alabilirsin. 
  • Toplu konut inşaatı ve kentsel dönüşüm projelerinde protokolde yazan şartlara uyulmadığı takdirde sigorta şirketi, başka bir inşaat firması ile sözleşme yaparak inşaatın tamamlanmasını sağlayabilir. 
  • Poliçeni yaptırdığın sigorta şirketi, şirket, sahibinin herhangi bir neden dolayı ortadan kaybolması, kaçması, vefat etmesi veya şirketin iflası durumlarında daireyi satın alan tüketicilerin tüm zararını karşılar ve zor durumda kalmalarını önler. 
  • İnşaat firmaları sorumlu oldukları yükümlülükleri yerine getirmezse sigorta şirketleri, bu durumu Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bildirerek poliçeyi sonlandırabilir. Ayrıca proje denetimi de yaparak tüketicilerin mağduriyetini giderir; genel şartlar ve poliçe içinde belirtilen azami prime göre de ödeme yapar. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2023, 16:37

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109