İSTANBUL’DA DENİZ ULAŞIMI COŞUYOR

İBB, şehir içi ulaşıma nefes aldıracak yeni deniz yolu hatlarını açıyor.  

İSTANBUL’DA DENİZ ULAŞIMI COŞUYOR

İSTANBUL’DA DENİZ ULAŞIMI COŞUYOR

İBB, şehir içi ulaşıma nefes aldıracak yeni deniz yolu hatlarını açıyor.  

Kıyıya paralel ve iki kıta arasında sefer yapacak 7 yeni deniz yolu hattı 1 Kasım itibariyle hizmete giriyor. Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Fünikülerine entegre olan 2 yeni hat ise 28 Ekim’de açıldı.  1 Kasım’dan itibaren deniz hatlarına ya da deniz hatlarından yapılan tüm aktarmalar yüzde 50 indirimi olacak. Yeni hatların, deniz ulaşımını kısa vadede yüzde 17 artırması hedefleniyor. 

apılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü ile hizmet verilecek. Avcılar ve Bostancı arasını 45 dakikaya indirecek Avcılar Bostancı hattında ise günlük 20 sefer yapılması planlanıyor. Bu hatta kış ve yaz yolcu kapasitesi en az 350 kişi olan deniz otobüsü kullanılacak. 

 

ÜCRET TARİFESİ

1 Kasım’da hizmet vermeye başlayacak deniz hatlarının ücret tarifesi ise şöyle olacak:

2,80 millik Çengelköy – Kabataş Hattı 9,47 lira, 

5,10 millik Beşiktaş – Eyüp Hattı 11,50 lira, 

6,07 millik Kadıköy – Eyüp Hattı 11,50 lira, 

14,40 millik Avcılar – Kadıköy Hattı 28,74 lira, 

17,51 millik Avcılar – Bostancı 31,85 lira, 

7,60 millik Maltepe – Adalar Hattı 21,90 lira, 

8 millik Bostancı – Kabataş Hattı ise 11,50 lira.

AŞİYAN’A 2 HAT

İBB, 28 Ekimde açılışı yapılan Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Fünikülerine entegre olacak 2 hattı da hizmete aldı. “Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu” ve “Üsküdar-Aşiyan” deniz yolu hatları 28 Ekim itibariyle yolcularını ağırlamaya başladı. Hizmete giren iki yeni hat sayesinde, Anadolu Hisarı, Küçüksu ve Üsküdar bölgesinin, Büyükdere Caddesi’ne erişimi önemli ölçüde kolaylaşacak. Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu ring hattında günde 36 sefer yapılacak ve toplam sefer süresi 15 dakika olacak. Aşiyan-Üsküdar hattında ise günlük 44 sefer yapılacak ve sefer süresi 25 dakika olacak. Ayrıca 1 Kasım’dan itibaren deniz hatlarına ya da deniz hatlarından yapılan tüm aktarmalar yüzde 50 indirimi olacak. 

 
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER