İstanbula İki şehir üç aday

İstanbula İki şehir üç aday

İstanbula İki şehir üç aday
İstanbul’a kurulacak iki şehir için ‘kentin anayasası’ olarak kabul edilen master plan Kartal ve Silivri’yi işaret ediyor ama Karadeniz kıyısında bir sürpriz de olabilir.

BAŞBAKAN Erdoğan dün İstanbul’da ‘İki Şehir Projesi’ ile ilgili ayrıntılı brifing aldı. Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından karşılanan Başbakan Erdoğan, 1 saat 45 dakika ‘İki Şehir Projesi’ni masaya yatırdı.

Daha önce “İki şehir master planla uyumlu olacak” diyen Kadir Topbaş’ın sözleri, Kartal ve Silivri’yi öne çıkardı. ‘Kentin Anayasası’ olarak kabul edilen master plana göre Anadolu Yakası’ndaki yeni şehir Kartal sınırlarında yükselecek. Timsah sırtı şeklinde planlanan mimari çizimle kurulacak yeni kent, uydularıyla Gebze’ye dek uzanacak.

Yeni kentin yanında Ataşehir, Tuzla ve Kozyatağı’nda ikinci derecede yardımcı merkezler oluşacak.  Plana göre Avrupa Yakası’nda Silivri dolaylarında kurulacak ikinci şehir ise Trakya için önemli bir merkez olacak. Kanal İstanbul ile entegre olacak yeni kent, havalimanI, yolları, yüksek katlı binaları ile  Tekirdağ’a kadar uzanan bir cazibe merkezi haline gelecek.  

Master Plan’a göre sanayi de Hadımköy’e taşınacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER