İstanbul'a 203 milyon TL'lik yatırım

İstanbul'a 203 milyon TL'lik yatırım

İstanbul'a 203 milyon TL'lik yatırım
İstanbul'a 203 milyon TL'lik yatırım
 
İstanbul İl Özel İdaresi'nin 325 milyon TL olan 2011 bütçesinden 203 milyon 309 bin 920 TL'lik bölümünü yatırımlara ayırdığı bildirildi. Bunlar içinde ilk sırayı 142 milyon 175 bin 174 TL (yüzde 43,75) ile eğitim, spor, kültür ve sosyal hizmet yatırımlarının aldığı, ardından 70 milyon TL (yüzde 22) ile sağlık yatırımlarının geldiği ifade edildi.
 
İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, "Eğitim yatırımları kapsamında her sene olduğu gibi 2011'de de100 yeni okul yapılacak, mevcut okullar onarımdan geçirilecek." dedi.

Kaya, hem yeni açılan okulların hem de mevcut okulların bilgisayar, sıra, masa, öğretmen kürsüsü dolabı, tahtası gibi donanımla ilgili tüm malzemelerinin karşılanacağını belirterek "Arsa alımları ve kamulaştırmalar yapılacak, okulların doğalgaz dönüşümlerine imza atılacak, bilgi teknoloji sınıfları yenilenecek, çocuk eğitim parkları yapılacak." ifadelerini kullandı.

Sağlık yatırımları arasında toplum sağlığı merkezleri yapımı, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi A Blok'un yenilenmesi, Bahçelievler ve Büyükçekmece Devlet Hastanesi yapımı, Sancaktepe Sarıgazi Eğitim Araştırma hastanesi yapımı, Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp Damar Cerrahi Eğitim Araştırma Hastanesi Ek Bina yapımı ile Çekmeköy Devlet Hastanesi ek bina yapımı bulunuyor. Sultangazi, Bağcılar, Küçükçekmece, Eyüp Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin de inşası öngörülüyor.

Sabri kaya, İl Özel İdaresi'nin bu seneki bütçesinden tarım ve orman hizmetlerine 7 milyon 408 bin 17 TL (yüzde 2,3), sanayi ve ticaret hizmetlerine 1 milyon 911 bin 136 TL, emniyet hizmetlerine 2 milyon TL, afet ve acil durum hizmetlerine de 1 milyon 999 bin 74 TL harcama yapılacağını kaydetti.

6 SPOR SALONU

Spor hizmetlerine yönelik yatırımlar kapsamında Kağıthane Yahya Kemal Spor Salonu, Beylikdüzü Spor Kompleksi, Sultangazi Fulbol Sahası modernizasyonu, Sancaktepe Spor Kompleksi, Çekmeköy Spor Kompleksi, Gaziosmanpaşa Küçükköy Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Çatalca Kestanelik Spor Salonu, Pendik Kavakpınar Futbol Sahası, Bahçelievler Spor Salonu ve Pendik Batı Mahallesi Futbol sahası inşa edilecek. Kültür yatırımları kapsamında ise Kültür ve Turizm Bakanlığına ait eski eserler ve müzelerin röleve restorasyon, restitüsyon güçlendirme projeleri, okullarda tiyatro eserleri sergilenmesi, halk kütüphanelerine malzeme alımı, Ataşehir'de Kültür Merkezi yapılacak.

Sosyal hizmetlerle ilgili yatırımlar dahilinde, mesleki ve teknik eğitim kursları, sosyal hizmetler kuruluşlarına meslek elemanı, bakım, temizlik ve diğer personel hizmet alımı, sosyal hizmetler kuruluşlarına araç kiralanması, korunmaya muhtaç çocuklar, kadınlar ve gençler için çocuk evi kiralama, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alımı, Zeytinburnu Engelli Rehabilitasyon Merkezi Yapımı, Beylikdüzü Huzurevi Yapımı, Maltepe Toplum Merkezi ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Binaları Proje ve Yapım işi gerçekleştirilecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER