ÇAMLICA CAMSİ'NDE İLK EZAN 7 MART'TA OKUNACAK

Türkiye'nin en büyük camisi Çamlıca Camisi'nde ilk ezan sesi 7 Mart'ta duyulacak.

ÇAMLICA CAMSİ'NDE İLK EZAN 7 MART'TA OKUNACAK
ÇAMLICA CAMSİ'NDE İLK EZAN 7 MART'TA OKUNACAK

Türkiye'nin en büyük camisi Çamlıca Camisi'nde ilk ezan sesi 7 Mart'ta duyulacak.

İnşa çalışmaları 6 yıl süren Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile bugünün çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camisi'nde ilk ezan, 7 Mart'ta Regaip Kandili'nde okunacak.

Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı, inşasında birçok yeniliğin ve farklılığın hayata geçirildiği Çamlıca Camisi'nin açılışına sayılı günler kaldı.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk,  yaptığı açıklamada, 7 Mart Perşembe sabah namazından itibaren camide ezan ve selaların okunmaya başlanacağını söyledi.

Çamlıca Cami Özellikeri

Çamlıca Cami inşaatında sona yaklaşılıyor. Kadir gecesinde ibadete açılacak olan caminin dev kubbesinin iç süslemeleri için kurulan iskeleler sökülmeye başlanırken, tamamı el işçiliği süslemeler de ortaya çıkmaya başladı.

Gece gündüz çalışılıyor

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, devam eden inşaat hakkında bilgi verdi. Cami inşaatında şu anda 1.500 kişilik bir ekibin aralıksız çalıştığını ve inşaatın yüzde 95'lik kısmının tamamlandığını ifade eden Külünk, "Bütün planlarımızı önümüzdeki Ramazan ayı içinde Kadir gecesi camiyi ibadete açmak için yaptık. Caminin içinde ve atölyelerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Şu anda dev kubbenin altında kurulan iskeleler sökülmeye başlandı. Şu anda caminin her tarafından da çalışma eş zamanlı olarak devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Afet anında 100 bin kişiye ev sahipliği yapacak

7  metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip olan Çamlıca Cami 125 bin metrekare alanda hayata geçiriliyor. Cami kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor.Çamlıca Camisi'nin bir diğer özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 13:55

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER