Boğaz’a teleferik minibüs yerine havaray…

Boğaz’a teleferik minibüs yerine havaray…

Boğaz’a teleferik minibüs yerine havaray…
İstanbul Boğazı’na kuracakları turistik amaçlı teleferiğin Altunizade üzerinden Avrupa yakasına geçeceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Bazı minibüs hattı güzergahına havaray yapacağız ve minibüsçü esnafımızı da sistemin içine alarak mağdur etmeyeceğiz” dedi.

‘İki şehir’ projesinin yarısı dar gelirlilere…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İstanbul'a kurulacak iki yeni şehir projesinin yüzde 50’sinin dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılacağını açıkladı. “İnşallah dar gelirli insanlarımızı da dikkate alan ve şehrin problemli, deprem riski bulunan alanlarına bir nefes aldıracak yeni şehirler kuruluyor” dedi.

İstanbul’un 8 ayrı noktasına havaray

İstanbul'da 635 kilometrelik bir raylı sisteme ihtiyaç duyulduğunu, bunu adım adım yapmaya başladıklarını hatırlatan Kadir Topbaş, projeler arasında, 40 kilometreye yakın Havaray hattının yer aldığını ifade etti. Başkan Topbaş, “Havaray'ın olduğu bazı bölgelerde, minibüs hatları var. Bu hatların olduğu yerdeki minibüs esnafının mağdur olmaması için, minibüs esnafını bir şirketin altında toplamak istiyoruz. Nasıl Otobüs A.Ş'yi kurduk, bunun gibi... Bu esnafımız, gelsin, Havaray'ı işletsin. Bir taraftan çözüm ararken, esnafımız mağdur olmasın. Bunlardan bir tanesi de Şişhane Kasımpaşa üzerinden olacak. Sefaköy Halkalı üzerinde yaptığımız var, aynı şekilde. Havaray projesinde, minibüs esnafını sistemin içine alarak, onları mağdur etmeyeceğiz. Projelendirme aşamasında.”

Bu hatları projelendirirken yolcu taleplerine, saatte kaç bin yolcu taşınacağına baktıklarını ve buna göre sistem geliştirdiklerini anlatan Başkan Topbaş, “Yolcu sayısı arttıkça sistem pahalı hale geliyor. Bir de geçeceği güzergahlarda, çalışmalar yapılacak. Görüntü olarak rahatsız edici olmamalı, çevreyi rahatsız etmemeli” dedi.

Havarayın 8 noktada düşünüldüğünü, bu sayının ilerde daha da yukarı çıkarılabileceğini dile getiren Topbaş, “Anadolu yakasında, Kadıköy-Kartal metro hattımız var. Günde 1 milyon yolcu taşıyacak. Bu ana omurgaya içerlerden gelecek ulaşım sistemleri var. O ulaşım sistemlerini de Havaray'a çevirebiliriz. Böyle bir çalışma yapıyoruz. Yine aynı sistemlerle çözebiliriz” diye konuştu.

Teleferik Boğaziçi’ni tahrip etmeyecek

Boğaziçi’ne yapılacak turistik amaçlı teleferik projesiyle ilgili çalışmaların da davam ettiğini aktaran Başkan Kadir Topbaş, yap-işlet yöntemiyle yapılacak teleferik projesi için bazı firmalardan teklif alındığını konuyla ilgili yapılan çalışmaları incelediğini söyledi.

Başkan Topbaş, “Bir çalışmada büyük bir vagon ve 6 binin üzerinde yolcu taşıma kapasitesi öngörülüyor. Öyle büyük bir sistem konduğu zaman, onların ayakları bayağı ciddi ölçekte çıkıyor, kablolar çok kalın çıkıyor. Boğaz'da rahatsız edici olur. Boğaz'da, teleferiğin turistlik amaçlı ve daha az kapasiteli olması gerektiğini söyledim. Onun üzerinde çalışıyorlar. Onu da yap-işlet olarak düşünüyoruz. Güzergah çalışmasında, Altunizade ile onun karşısına gelen noktalar üzerinde duruluyor. Buralar çevreyi tahrip etmeyecek bir şey olmalı. Bu projeyi yap-işlet olarak almak isteyenler var. Turistik amaçlı, iki kıta arasında gezmek, turistler için çok anlamlı olacaktır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER