HUKUK KÖŞESİ

HUKUK KÖŞESİ

Merhaba sevgili okuyucularım ve gazetemiz SON HABER'in değerli aboneleri, gününüz güzel geçmesi dileğiyle gazetemizin bundan sonra hukuk köşesi ve zaman zamanda gündemle ilgili yazılarım gezetemizde olacaktır.

Gazetemizin bugünki tapu kayıtlarında müşterek mülkiyet olarak gözüken hisseli tapulardaki fiili taksim hakkında bilgi vereceğim özellikle bu husus henüz imar planı yapılmamış istanbulun kenarında kalmış yeni ilçelerde ve anadoluda arazi paylaşımında çok sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Paylı (müşterek) mülkiyette taşınmazdan yararlanamayan paydaş, engel olan öteki pydaş ve ya paydaşlardan payına vaki elatmanın önlenilmesini her zaman isteyebilir. Hatta el birliği mülkiyetinde dahi paydaşlardan biri öteki paydaşların olurlarını almadan ve ya miras şirketine temsilci atanmadan tek başına ortak taşınmazdan yararlanmasına engel olan ortaklar aleyhine el atmanın önlenilmesi davası açabilir. Ancak o paydaşın payına karşılık çekişmesiz olarak kullandığı bir kısım yer varsa açacağı el atmanın önlenilmesi davası reddedilir. yerleşmiş yargıtay iştahatlarına ve aynı doğrultudaki bilimsel görüşlere göre payından az yer kullandığını ileri süren paydaşın sorunu el atmanın önlenilmesi davası ile değil, kesin sonuç getiren taksim ve ya şuuyyuun satış yoluyla gidrilmesi davası açmak suretiyle çözümlenmesi gerekir.
Bu tür yapılaşma şehirlerin çok çabuk büyümesi ve idari makamların yetersiz kalması ve miras kalan gayrimenkullerin zamanında mirasçılar tarafından paylaşılması sebebiyle oluşmuştur. Hisseli yerler fiilen bağımsız oluşumun tapuda yapılacak resmi taksime veya şuuyun satış suretiyle giderilmesine yahut o yerde imar uygulamsı yapılmasına kadar korunması akde vefa kuralının yanında Medeni Kanunun iki ve üçüncü maddesinde düzenlen dürüst davranma ve iyi niyet kuralının gerğidir aksi halde pek çok kimse zarar görecek toplum düzeni ve barışıda bozulacaktır.

Yukarda yazdığım türde yerler en fazla ve yoğun şekilde Sultanbeyli ilçesindedir.Daha önce yapılan imar planları bu ilçede mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Burada tapusu olmadan ev yapan insanların hisselide olsa imar planı çıkmadan önce hisseli tapu almaları kendi menfaatleridir.

Ataşehir ilçesi Yenisahra ve Barboros Mahallerinde yapılan imar planları hak sahiplerini zarara uğratmıştır. Hamur yöntemiyle burada hiç kimse mağdur edilmeden imar planı yapılarak yapılan itirazların sonuç vermesini temenni ederim.

İYİDEN, GÜZELDEN, DOĞRUDAN, YANA OLAN HERKESİN YAŞAMINDA MUTLULUK VE BAŞARILAR DİLERİM...

BİZE SORUN , BİZE YAZIN, CEVAPLAYALIM...

AV. FİKRET ÖZDEMİR
0542 453 70 60
ozdemirfikret_1960@hotmail.com
                                            


YORUM EKLE

banner110

banner109