Vestel insansız hava aracı üretecek

Vestel insansız hava aracı üretecek

Vestel insansız hava aracı üretecek
Vestel insansız hava aracı üretecek
Vestel tarafından, kendi teknolojisiyle üretmeyi başardığı insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandığı bildirildi

Vestel insansız hava aracı üretecek

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Vestel'in savunma sanayisinde önem verdiği projeler arasında yer alan insansız hava aracında önemli bir aşamaya geldiklerini belirtti. Yüngül, dünyada özellikle ABD ve İsrail'in etkin olduğu bu sektörde Türk teknolojisini geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını, bütünüyle Vestel mühendislerinin geliştirdiği aracın test uçuşlarını tamamlayarak, TSK ihtiyaçları için açılan ihaleye girildiğini anlattı.

İLK ÜÇ HEDEFİ...

Yüngül, TSK için yapacakları üretimin dünya pazarlarına açılmada kendileri iyi bir referans olacağını, ayrıca sivil kullanım için de üretim yapabileceklerini kaydetti. Ömer Yüngül, ürettikleri aracın ABD ve İsrail'in geliştirdiği teknolojinin altında bulunmadığını, gelecekte çok daha iyi olacaklarını ifade etti.

SAVUNMA BU YÖNE DOĞRU KAYIYOR

Ömer Yüngül, dünya pazarında önemli bir yer elde etmeyi planladıklarını belirterek, "Şu anda önemli olan ilk ihale sonucu ürettiğimiz uçakların biran önce görevlerine başlaması' diye konuştu. Hava savunma teknolojisinin insansız araçlara yöneldiğini, ABD önderliğinde geliştirilen F 35'in son insanlı savaş uçağı olacağını kaydetti. Yüngül, artık ülkeler için yeni rekabet alanının insansız araçlar olduğunu, bu teknolojiye sahip olmanın çok önemli hale geldiğini söyledi.

TSK ihalesi onlarda

Yüngül, 'TSK'nın ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandık. Ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Kısa bir süre içinde imzalayacağız. Toplam 20 milyon dolarlık bir proje olacak. 2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara'da yapacağız. Bu bizim için iyi bir başlangıç olacak' dedi. Yüngül, bu alanda biran önce sonuç elde etmek istediklerini dile getirdi.
yenişafak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER