Kişiye özel e-devlet eziyeti!

Kişiye özel e-devlet eziyeti!

Kişiye özel e-devlet eziyeti!
Kişiye özel e-devlet eziyeti!
Dikkat! 1 Kasım 2010'da SGK şahsi oynamaya başlayacak! Ali Tezel Haberturk.com'a yorumladı...


Önümüzdeki 4 gün pek lafı edilmese de çok önemli bir gelişmeye gebe. 1 Kasım 2010'da en iyi ihtimalle 50 milyon kişiyi etkileyecek bir değişiklik yaşanacak. Üstelik bu gelişmenin ana aktörleri bir klavye ve bir mouse olacak.
Neden mi bahsediyoruz? İşte cevap: Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı SSK – BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI e-uygulamaları 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren kişiye özel oluyor.

Bugüne kadar www.ssk.gov.tr www.bagkur.gov.tr ve www.emekli.gov.tr sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce girerek kendisine ya da bir başkasına ait verileri sorgulama imkânı buluyordu.

Ancak çok şikâyetlere neden olan bu uygulama daha önce SGK tarafından 1 Haziran 2010 tarihinde E-TÜRKİYE üzerinden verileceği duyurulmuş buna karşılık altyapının hazır olmaması nedeniyle ileriye bir tarihe ertelenmişti. Son bir haftada bahsi geçen sayfaların açılmaması üzerine yapılan araştırmada hizmet dökümü, emekli aylığı bilgisi, sicil bilgileri gibi bilgilere ulaşmanın artık her vatandaş için kişiye özel durma getirildiği öğrenildi. Yani eğer bu sıralar bu sitelerden herhangi birinde bir sıkıntı yaşıyorsanız, olayı şahsi olarak algılayabilirsiniz: SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı web sayfaları kişiselleşiyor.

İŞTE O DUYURU
SGK’nın 22 Ekim 2010 tarihinde web sitesi üzerinden yaptığı duyuruda “Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, kurumumuz internet sitesinde yayınlanmakta olan paydaşlarımız bilgilerinin 01.11.2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanması için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, bu tarihten itibaren kişisel bilgiler Kurumumuz www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacaktır.

Bu çalışma ile vatandaşlarımızın kullanıcı adı ve şifreleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmaları sağlanmış olacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu’na ait www.ssk.gov.tr adresindeki interaktif menüsünün 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren kapatılarak vatandaşların kendilerine ait bilgileri sadece e-Türkiye üzerinden sadece kendilerine ait şifrelerle girerek öğrenebilme imkânının oluşması bazı vatandaşlar arasında memnuniyetle karşılansa da bilhassa borçlu takibi yapan hukuk büroları, avukatlar yeni gelişmeden oldukça rahatsız.
Borçlu aramalarında SGK ya bağlı hizmet çalışması olup olmadığını öğrenerek bilhassa maaş haczi yapmak veyahut işyerini tespit ederek tebligat yapma imkânına kavuşan hukuk büroları bundan sonra SGK’ya müzekkere yazarak bu bilgileri edinmek zorunda kalacaklar. SGK’ ya büyük bir iş yoğunluğunu getirecek bu uygulamaya avukatların ciddi bir tepkisi var.
Hatta hukukçuların önümüzdeki günlerde bu uygulamaya karşı harekete geçmeyi planladığı da gelen bilgiler arasında.

Ayrıca bu uygulamanın vatandaşı da etkileyebilecek olumsuz yönlerinden bahsediliyor. Örneğin yeni doğan çocukların bilgileri nasıl alınacak? Bundan daha da önemlisi 22 milyon internet kullanıcısı olan Türkiye'de internetle ilgisi olmayan çok ciddi bir kesim bulunuyor. Bugüne kadar bu vatandaşların prim durum bilgilerine kendileri yerine çalışmaya başladıkları veya halen çalıştıkları işyerlerinin insan kaynakları servisleri bakabiliyor ve çalışanlara bununla ilgili bilgileri talepleri halinde verebiliyordu. Bu vatandaşlar bundan sonra bilgilerine nasıl ulaşacak veya şifrelerini nasıl alacak? Haberturk.com olarak bu sorunu konunun uzmanı olan bir isme sorduk. Ali Tezel, sizler için kişiselleştirilmiş e-devlet uygulamasını değerlendirdi...

SOSYAL GÜVENLİK UZMANI VE GAZETE HABERTÜRK YAZARI ALİ TEZEL

"ÇOK YANLIŞ BİR UYGULAMA ACİLEN GERİ ÇEKİLMELİ"
Ülkemizde internet kullanıcı sayısı henüz nüfusun çoğunluğunu kapsamıyor. Yaklaşık 50 milyon interneti aktif olarak kullanamayan vatandaş var.
Bu anlamda SGK'nın yeni uygulaması sadece internet kullanabilenlere hitap ediyor. E-devlet uygulamalarını kullanacak vatandaşın gidip önce şifre alması gerekiyor.

"50 MİLYONA EZİYET"
Yeni sistem 50 milyona eziyet etmekten başka bir şey değildir. İnsanların henüz ilgili makama nasıl dilekçe yazacağını bilmediği bir durumda onların şifre almasını sonra da internetten e-devlet uygulaması kullanmasını beklemek yanlış.

Yaşanacak olan sıkıntılar herkesin sosyal güvenlik sistemine zorunlu olarak kayıt olacağı tarih olan 01.10.2012'den sonra daha da artacak.

"İŞYERLERİ EKSİK PRİMLERİ KONTROL EDEMEYECEK"
Bunun dışında iş yerlerinin çalışanların eksik primlerini kontrol edip 7 gün içinde ödeyebilme imkanı da ortadan kalkacak ve insanlar gerekli kontrolü yapamayacağı için onlara gecikme yüzünden 760 TL ceza uygulanacak.

İnternet kullanımının henüz yeterli düzeyde olmadığı ülkemiz henüz bu uygulamaya hazır değildir. Bu karar yanlış ve acilen geri çekilmeli.

Ne zaman ki 30-35 milyon aktif internet kullanıcısı olur o zaman bu uygulama tekrar gündeme getirilip değerlendirilmeli.


BARIŞ ERKAYA
HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER